Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Roušku nebo nikáb? Aneb jak pracují média

21. 05. 2020 14:00:00
Idnes si ve volném překladu článku z New York Times všímá údajně paradoxní situace: Zemí, kde je zakázáno náboženské zahalování obličeje a zároveň přikázána ochrana úst a nosu z důvodu epidemie koronaviru.

Média, jejichž prvotním úkolem je informovat o světovém dění, se stále častěji zcela nepokrytě snaží ono dění interpretovat a navádět čtenáře k tomu, co si o něm má myslet. Je-li tak činěno proti směru oficiální ideologie, jest to nazýváno dezinformacemi, fake news a prací všemožných trollů, nejčastěji ruských nebo čínských. Je-li tak ovšem činěno v souladu s oficiální ideologií, v tomto případě liberalismu a multikulturalismu, jest to nazýváno právem médií svobodně si volit svůj obsah a témata.

Obzvláštní výpovědní hodnotu má v tomto smyslu článek v The New York Times /2/, jehož poněkud zkrácenou a upravenou verzi přináší Idnes /1/.

Základ článku z The New York Times je prostý: V řadě evropských zemí platí zákaz náboženského zahalování obličeje, což nejčastěji dopadá na muslimské odění žen, tedy především burky a nikáby. Stejně tak ovšem v některých těchto zemích nyní platí různé stupně povinnosti nosit ochranu úst a nosu – tedy klasicky roušku – z důvodů epidemie koronaviru. Někde je třeba si obličej zahalit pouze v městské hromadné dopravě, jinde i na dalších místech.

Není překvapivé, že spolky muslimských žen v těchto zemích, které usilují o právo být kdekoli zahalené od hlavy až k patám (alespoň se definují jako spolky muslimských žen, které si to tak samy zvolily), nyní větří šanci patřičné zákony proti zahalování zvrátit ve svůj prospěch. Timesy citují jednu z takových žen, jakousi britskou muslimku:

„Zahalování tváře je dnes vnímáno jako společenské opatření na ochranu lidí. Přesto jsou nikáby stále považovány za něco antisociálního,“ /1/

Do očí bijící manipulace s fakty v tomto tvrzení musí být zřejmá každému: Rouška či jiná ochrana nosu a úst není žádné zahalování, nýbrž prostě mechanická zábrana k omezení vydechování kapének. Zde zahalení obličeje vůbec není účelem, to zahalení části obličeje je tu důsledkem a nutným zlem, protože jinak kapénkám z nosu a úst ve volném šíření zabránit nelze. Je snad "zahalováním" celotělový filtrační oblek lékaře či chemika? Je "zahalováním" potápěčský či kosmický skafandr? Přesto v současné situaci stejně nesmyslné srovnání Timesy nacházejí a prezentují. Hygienické opatření ve formě roušek bylo navíc přijato v mimořádné situaci a jak se postupně epidemiologická situace lepší, tak se od opatření ustupuje.

Naopak u náboženského zahalování tváří je původním a jediným účelem vyhovět dané ideologické doktríně, která takto diktuje ženám "cudnost" a "ochranu před cizími muži". Racionální důvody tu chybí a zároveň se jedná o dogmatický příkaz platný až do konce věků.

Timesy oslovují další a další „experty“, právníky a aktivisty, kteří se shodují na stejně manipulativním a irelevantním srovnání, jako je tvrzení té britské muslimky. Článek na mnoho způsobů prezentuje tentýž iracionální či spíše záměrně manipulativní názor, tedy že zákaz náboženského zahalování obličejů a současná hygienická opatření si protiřečí, protože prý mají společný základ v onom "zahalování". Přesto, že byli citováni různí aktivisté a „experti“ z různých zemí, nebyl citován jediný odpůrce daného názoru a prezentován jeho pohled na současnou situaci. Jediným náznakem v tomto směru bylo vyjádření francouzského ministerstva, že zákon proti zahalování zůstává i v tuto dobu platný a že pochopení daných rozdílů je věcí zdravého rozumu bez nutnosti právních definic.

Přímým podsouváním názoru čtenáři je už název článku v Timesech a jeho první věta:

Nadpis:

„Ukončí povinné obličejové masky zákazy burek?“

První věta:

„Jak se zakrývání obličejů stává na veřejných místech pravidlem, přístup k šátkům se může změnit“

Můžeme jen hádat, proč The New York Times zvolil tak do očí bijící nevyvážený přístup a ani Idnes se nepokusil článku dát vyváženější podobu a zbavit ho tak okatého podsouvání jediného názoru.

Můžeme však oba články mít na paměti, až nám bude zase někdy předkládáno cosi o dezinformacích a fake news, kterých se prý dopouštějí jen ta či ona média mimo mainstream, a jejichž odstrašující seznamy bývají občas publikovány.

Zdroje:

  1. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/evropa-koronavirus-zakaz-muslimskych-satku-burky-rousky-france-nizozemsko.A200520_093816_zahranicni_aha
  2. https://www.nytimes.com/2020/05/19/style/face-mask-burqa-ban.html

Autor: Lukáš Burget | čtvrtek 21.5.2020 14:00 | karma článku: 33.18 | přečteno: 1003x

Další články blogera

Lukáš Burget

OSN: Začněte konečně mluvit genderově neutrálně a přestaňte říkat manžel a manželka!

Koronavirus není jedinou epidemií, která zachvátila lidstvo. Dávno před ní propukla epidemie genderismu a OSN ji šíří na všechny způsoby včetně toho, že nám diktuje nový slovník.

2.6.2020 v 10:00 | Karma článku: 28.68 | Přečteno: 552 | Diskuse

Lukáš Burget

Toto není lavička Václava Havla!

Když se toulám přírodou, občas se mi stane, že na politiku narazím i v místech, kde si právě od politiky chci odpočinout. Jedno takové místo jsem pro Vás vyfotografoval.

30.5.2020 v 9:00 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 2161 | Diskuse

Lukáš Burget

Lipovská vstoupí do Rady, Kalousek vystoupí z církve

Byli zvoleni tři z patnácti členů Rady České televize a reakce některých politiků stanovují nové dimenze hysterie

28.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 39.19 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Víra už nestačí! Je potřeba přesvědčení!

Začnu krátkým poučným příběhem: Velmi dlouho nepršelo a místní farář vyzval vesničany, aby přišli do kostela a modlili se za déšť.

2.6.2020 v 15:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

David Gruber

Angličtina se vyvíjí ke genderové dokonalosti

Tak podle instrukce OSN se už prý nemá hasičovi říkat fireman, ale firefighter. A odzvání congressmanům, protože to propříště budou legislators, tedy legislátoři. A co byste použili místo girlfriend/boyfriend? No přece – partner.

2.6.2020 v 13:09 | Karma článku: 23.57 | Přečteno: 603 | Diskuse

Lukáš Burget

OSN: Začněte konečně mluvit genderově neutrálně a přestaňte říkat manžel a manželka!

Koronavirus není jedinou epidemií, která zachvátila lidstvo. Dávno před ní propukla epidemie genderismu a OSN ji šíří na všechny způsoby včetně toho, že nám diktuje nový slovník.

2.6.2020 v 10:00 | Karma článku: 28.59 | Přečteno: 550 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Za "vyhranou" bitvu uznání západního střihu... a jedeme zas dál.

Óda pana Malého na koronazachránce lidu, v níž užije zpatlaniny jmen opozice jako malý, má dnes jako typ článku prostě zvuk. Nadto punc pera vědecké branže. Babiš je především úředník. Udělal jen to, co se od něj přirozeně očekává

2.6.2020 v 9:50 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 337 | Diskuse

Dáša Stárková

Zvláštní vyjádření postoje hejtmanky Jermanové

Něco mezi omluvou, postojem, sebelítosti. Jedna velká absurdita. Ta největší je, že je hejtmanka ochotna podepsat petici pirátů na obranu V. Brožové. Zjevně netuší, co v ní je. Nebo je vážně ochotna vystupovat sama proti sobě?

1.6.2020 v 20:15 | Karma článku: 38.67 | Přečteno: 2451 | Diskuse
Počet článků 123 Celková karma 31.16 Průměrná čtenost 2671

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Najdete na iDNES.cz