Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Tak co je správně? Koronavirus, nebo „čínská chřipka?“

2. 04. 2020 16:30:00
První slovo se už zažilo a používá ho lid obecný, druhé slovo se nezažilo, ale snaží se ho protlačit někteří ideologové.

Ovšem ten správný název pro dané onemocnění zní "COVID-19" /4/. Jenže baví-li se Pepa s Tondou, tak prostě to „COVID-19“ nějak špatně leze z pusy, a navíc, kdo si má pamatovat, jestli je to devatenáct, dvacet, nebo sto padesát? Pepa tedy Tondovi řekne, že Honza má koronavirus, a všichni ví, o co jde. Skutečnost, že jde o onemocnění způsobené nějakým konkrétním virem ze skupiny koronavirů, ta je z praktického hlediska vážně fuk.

Označení „čínská chřipka“ se snaží prosadit třeba americký prezident Donald Trump /2/, a to přinejmenším ze dvou důvodů: Za prvé je Čína zásadním geopolitickým soupeřem Spojených států, a za druhé má tento název šanci stočit pozornost od pomalé a nedostatečné reakce americké vlády na Čínu jako ohnisko nákazy.

V českých poměrech pak označení „čínská chřipka“ razí třeba Miroslav Kalousek /2/. Ten má na Čínu pifku z ryze ideologických důvodů, protože na něco těch svých pět procent voličů utáhnout musí a patrně pojal podezření, že zabalit se jednou za čas do tibetské vlajky by k tomu nemuselo stačit.

Já oběma pánům vzkazuji, že kdysi v Československu proběhnul pokus přejmenovat Škodovku na „Závody Vladimíra Iljiče Lenina“/3/. V zahraničí ale nikdo netušil, co si pod tím má představit, každý totiž znal jen tu starou dobrou Škodovku. A tak se stal zázrak a strana a vláda seznaly, že tudy cesta nevede, a přejmenovávaly po svém revolucionářském guru už raději pouze ty instituce, u kterých to nemělo vliv na zahraniční odbyt.

Svést epidemii na nějakou nenáviděnou zemi, „která za to může“ je ostatně koníčkem etymologů – ideologů po celé dějiny. Kupříkladu syfilidě říkali Italové „francouzská nemoc“, Francouzi samozřejmě naopak „italská nemoc“, syfilis byl dle dílčích ohnisek nákazy nazýván nemocí uherskou, španělskou a kdoví jakou ještě. Dnes převládá názor, že nejvíce se o rozšíření syfilidy v Evropě zasloužilo tažení francouzského krále Karla VIII. do Itálie. Při té příležitosti některá města předem kapitulovala a panovníka přivítala, zkrátka se dle všeho více smilnilo, než bojovalo, a k italským kurtizánám se toho přestěhovalo více, než jen žoldy od francouzského krále.

Dodnes ovšem nevíme jistě, odkud vlastně syfilis do Evropy přišel. Bylo to z tehdy nově objevené Ameriky? Nebo šlo o mutaci z příbuzných forem rozšířených ve Středozemí, Skandinávii a Mezopotámii /1/? Stejně tak ani dnes není jisté, zda bude původ viru způsobujícího COVID-19 určen s naprostou jistotou. Proč bychom mu tedy měli říkat „čínská chřipka?“

Nelze však pominout, že k označování choroby za "čínskou chřipku" existují i zcela praktické důvody. Předně, z Číny se tato nákaza prokazatelně rozšířila, a je vysoce pravděpodobně, že v Číně také došlo k mutaci viru do této nebezpečné formy. Za druhé, měli jsme tu už „španělskou chřipku“, nebylo by logické nazvat tu současnou, podobně se projevující, chřipkou čínskou? Odhlédneme-li od ideologie a osobních chutí a nechutí k tomu či onomu státu, z praktického hlediska bude jistě správné vyvinout mezinárodní tlak na Čínu a další asijské země, aby učinily podmínky na svých tržištích hygieničtějšími. Právě z těchto míst se totiž nákaza mohla přenést na člověka a může se to stát znovu, s jinou nemocí.

Odhlédněme také od neprokázaných tvrzení a konspiračních teorií a řekněme si narovinu, že koronavirovou nákazu nikdo nešířil úmyslně a není za ni zodpovědný, jak se nám ti, kteří chtějí přejmenovat už zažitý pojem, snaží přímo či nepřímo namluvit. Mohla snad za nemoc šílených krav Velká Británie?, nebo může snad rovníková Afrika za AIDS? Nebo snad budeme vybíjet netopýry, krávy či primáty jako ty, ze kterých se tyto nemoci přenesly na člověka? To není znakem racionální úvahy, ale tmářství a fanatismu. Právě náboženský fanatismus ve středověku urychlil epidemii moru: Byly vybíjeny kočky jako ďábelská stvoření, takže poté neměl kdo chytat krysy a další hlodavce, kteří přenášeli mor.

Tak či onak, lidové označení „koronavirus“ pro virového původce a chybně i pro nemoc se zkrátka vžilo. Historikové časů příštích budou moci se zájmem bádat nad geopolitickými závislostmi pojmenování této nemoci, úkolem nás všech v dnešních dnech je však nemoci čelit a nezatěžovat se ještě k tomu hádkami o to, jak této metle budeme říkat. Každý den se přesvědčuji, že se nám to daří, že si lidé pomáhají, vycházejí si vstříc a neztrácejí víru. A proto i já věřím, že tuto epidemii brzy porazíme.

Zdroje:

1) https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1996/cislo-2/syfilis-cechach.html

2)https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kalousek-kritika-cinska-chripka-jurecka-rakusan.A200321_132301_domaci_zaz

3) https://www.e15.cz/magazin/100-let-prumyslu-okridleny-sip-se-stal-legendou-1352772

4) https://www.okoronaviru.cz/portfolio/oviru/

Autor: Lukáš Burget | čtvrtek 2.4.2020 16:30 | karma článku: 20.62 | přečteno: 453x

Další články blogera

Lukáš Burget

OSN: Začněte konečně mluvit genderově neutrálně a přestaňte říkat manžel a manželka!

Koronavirus není jedinou epidemií, která zachvátila lidstvo. Dávno před ní propukla epidemie genderismu a OSN ji šíří na všechny způsoby včetně toho, že nám diktuje nový slovník.

2.6.2020 v 10:00 | Karma článku: 28.07 | Přečteno: 521 | Diskuse

Lukáš Burget

Toto není lavička Václava Havla!

Když se toulám přírodou, občas se mi stane, že na politiku narazím i v místech, kde si právě od politiky chci odpočinout. Jedno takové místo jsem pro Vás vyfotografoval.

30.5.2020 v 9:00 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 2157 | Diskuse

Lukáš Burget

Lipovská vstoupí do Rady, Kalousek vystoupí z církve

Byli zvoleni tři z patnácti členů Rady České televize a reakce některých politiků stanovují nové dimenze hysterie

28.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 39.19 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Lukáš Burget

Roušku nebo nikáb? Aneb jak pracují média

Idnes si ve volném překladu článku z New York Times všímá údajně paradoxní situace: Zemí, kde je zakázáno náboženské zahalování obličeje a zároveň přikázána ochrana úst a nosu z důvodu epidemie koronaviru.

21.5.2020 v 14:00 | Karma článku: 33.18 | Přečteno: 1002 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Gruber

Angličtina se vyvíjí ke genderové dokonalosti

Tak podle instrukce OSN se už prý nemá hasičovi říkat fireman, ale firefighter. A odzvání congressmanům, protože to propříště budou legislators, tedy legislátoři. A co byste použili místo girlfriend/boyfriend? No přece – partner.

2.6.2020 v 13:09 | Karma článku: 21.17 | Přečteno: 469 | Diskuse

Lukáš Burget

OSN: Začněte konečně mluvit genderově neutrálně a přestaňte říkat manžel a manželka!

Koronavirus není jedinou epidemií, která zachvátila lidstvo. Dávno před ní propukla epidemie genderismu a OSN ji šíří na všechny způsoby včetně toho, že nám diktuje nový slovník.

2.6.2020 v 10:00 | Karma článku: 27.97 | Přečteno: 521 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Za "vyhranou" bitvu uznání západního střihu... a jedeme zas dál.

Óda pana Malého na koronazachránce lidu, v níž užije zpatlaniny jmen opozice jako malý, má dnes jako typ článku prostě zvuk. Nadto punc pera vědecké branže. Babiš je především úředník. Udělal jen to, co se od něj přirozeně očekává

2.6.2020 v 9:50 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 325 | Diskuse

Dáša Stárková

Zvláštní vyjádření postoje hejtmanky Jermanové

Něco mezi omluvou, postojem, sebelítosti. Jedna velká absurdita. Ta největší je, že je hejtmanka ochotna podepsat petici pirátů na obranu V. Brožové. Zjevně netuší, co v ní je. Nebo je vážně ochotna vystupovat sama proti sobě?

1.6.2020 v 20:15 | Karma článku: 38.26 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Karel Trčálek

Podle ruské propagandy zdržuje Česko řešení napjatých vztahů

Jak to vypadá, vztahy s Ruskem jsou teď řádně napjaté. Kdypak asi prasknou? Nejspíš brzy, pokud bezodkladně nevydáme starosty Koláře a Novotného do Ruska, aby tam jejich zločiny byly řádně vyšetřeny a spravedlivě potrestány

1.6.2020 v 18:43 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 346 | Diskuse
Počet článků 123 Celková karma 31.16 Průměrná čtenost 2671

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...