Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Ústavní soud a jeho politický aktivismus

14. 02. 2020 16:30:00
Rozhodnutí Ústavního soudu typu přípustnosti neubytovat Rusy, či připravované hlasování o zrušení povinnosti chirurgické změny pohlaví pro změnu úřední vypovídají o rostoucím politickém aktivismu nejen Ústavního soudu.

Veřejnost je obeznámena s případem ostravského hotelu, který vyvěsil česky a anglicky psanou ceduli:

„S platností od 24.3.2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu. Tímto se omlouváme slušným občanům Ruské federace“

Média dále uvádějí, že hotel byl turisty z Ruska ochoten ubytovat v případě, že by podepsali prohlášení odsuzující okupací Krymu. Hotel dostal pokutu, odvolal se a případ projednávaly různé soudní instance, až nakonec Ústavní soud rozhodl, že měl na svoje rozhodnutí neubytovávat Rusy právo /3/.

Velmi podobný případ řešil Krajský soud v Brně. Provozovatel pizzerie v Hrušovanech nad Jevišovkou napsal na Facebook ceduli „pro imigranty nevaříme, stopislam“, za což dostal pokutu a Krajský soud v Brně ji potvrdil /1/. Přitom obhajoba pizzerie použila právě ten rozsudek Ústavního soudu v záležitosti ostravského hotelu...

Odhlédneme-li od merita věci, jsou tato dvě rozhodnutí tragickou zprávou pro právní jistotu občana České republiky. Spravedlnost, dáma se zavázanýma očima evidentně podvádí a potají se dívá tu jedním, tu druhým okem dle toho, kdo o ní rozhoduje. Obě soudní rozhodnutí jsou přitom jasnou ukázkou politického názoru prosazeného rozsudkem, jinak nelze jejich naprostý rozpor vysvětlit. Rusové jsou fuj a je povoleno je neubytovávat, kdežto neupéci pizzu imigrantům je už za hranou.

Do ještě bizarnějších situací se dostaneme, pokud budeme uvažovat o reálnosti jedné a druhé možnosti: Je totiž běžné, aby se v Ostravě ubytoval občan Ruské federace, je však poněkud méně pravděpodobné, že migrant řekněme z Afghánistánu do Německa se zastaví na pizzu zrovna v Hrušovanech nad Jevišovkou. Takže provozovateli zařízení, které mohlo někomu způsobit reálnou újmu, soud sankci zrušil a provozovateli zařízení, které sotva někomu mohlo svým přístupem ublížit, jiný soud pokutu potvrdil. Tuším, že tomuto stavu se v Čechách říká Kocourkov.

Je však třeba zdůraznit, že přístupy hotelu i pizzerie jsou z principu zavrženíhodné. Je samozřejmě odporné vyloučit z veřejně poskytovaných služeb nějakou skupinu obyvatel. Tak začínal třeba rasistický teror v hitlerovském Německu. Bohužel, tento typ uvažování se začíná šířit a strážci jediného správného politického názoru začínají šikanovat třeba ty, kdo by si dovolili dát vydělat na reklamě „dezinformačním webům“, jak se o to snaží třeba sešlost „Nelež“ /4/. Absurdní je, že z těch samých úst často slyšíme stížnosti na to, jak je společnost stále více rozdělována.

Další kontroverzní rozhodnutí Ústavního soudu evidentně vyvolané tlaky lidsko-právních aktivistů je – zdá se dle informací Idnesu – právě na spadnutí. Týká se lidí, kteří žádají o úřední změnu pohlaví. Dosud jsou povinni předtím prodělat chirurgický zákrok změny pohlaví a sterilizaci. Ústavní soud nyní předkládá plénu návrh na hlasování o zrušení částí občanského zákoníku, dle kterých se to vyžaduje /2/.

Jedná se tak o otevření jasné cesty k tomu, aby rozhodnutí o změně pohlaví nebylo vrcholně závažným, trvalým a definitivním aktem v životě člověka, kterému je lékaři jeho transsexualita potvrzena, nýbrž k tomu, aby o změně pohlaví rozhodoval třeba dočasný pocit sebeidentifikace, ne-li snaha obejít zákony. Lze si totiž představit například situaci, kdy právě takto obejdou zákon homosexuálové, kteří chtějí vstoupit do manželství nebo osoba, která se chce v úřední roli druhého pohlaví dopustit nějakého nemorálního činu. Otevírá se tím pochopitelně také cesta pro legalizaci stavu „neurčitého“ pohlaví, což je konstrukt nemocné mysli bez opory v realitě. Ze stejného důvodu je pochybný také argument, který říká, že odstraněním nutnosti fyzické změny pohlaví se zvýší kvalita života těm, kteří operaci odmítají, ale přitom se chtějí přiřadit k pohlaví odlišnému od stavu svého těla, nebo si nechtějí zvolit žádné ze dvou pohlaví. Takový neurčitý člověk bude nadále ztracen v té své neurčitosti. Varovný je také fakt, že už nyní, kdy je třeba operace, se počet žádostí o změnu pohlaví zvyšuje /5/. Usnadněním této změny bez nutnosti operace se samozřejmě usnadní také možnost, aby změnu pohlaví žádal pouze psychicky zmatený člověk.

Místo toho, aby nám země, kde lidsko-právní aktivismus právě tento stále zmatenější stav umožnil, byly varováním, ženou nás naše formální i samozvané elity právě jejich směrem. Jak je typické, tak onen aktivismus žádající kontroverzní nová práva pro minimální skupinu lidí ohrožuje věci tolik podstatné pro naprostou většinu společnosti.

Bohužel, aktivisté z Ústavního soudu k tomu budou mít v rukou rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který rozhodl, že vyžadování chirurgické změny pohlaví a sterilizace je v těchto případech v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech /2/.

Je to zřejmý příklad toho, do jakých pastí se Česká republika dostala tím, že podepsala mezinárodní smlouvy, které stojí i nad naším právem, naší svrchovaností, nad vůlí většiny našich občanů, která je v této věci zřejmá a ve shodě s biologickými a antropologickými konstantami: Pohlaví existují jen dvě a tělo a duše jedince mají být téhož pohlaví.

Ústavní soud však nemá podléhat aktivistickým tlakům a názorovým trendům, nýbrž strážit ústavnost v její platné podobě. A naše ústava jasně říká: "Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní /6/".

Rozhodne-li Ústavní soud v rozporu s většinovou vůlí našich občanů, zpronevěří se tím své roli a smyslu existence a může zájmy celé společnosti trvale a vážně poškodit.

Zdroje:

  1. https://www.novinky.cz/krimi/clanek/neubytovat-rusy-nevadilo-nevarit-imigrantum-ano-rozhodl-soud-40313167
  2. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/trans-lide-ustavni-soud-sterilizace-premena-pohlavi.A200213_142845_domaci_kuce
  3. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ostravsky-hotel-odmital-rusy-neodsuzujici-anexi-krymu-zastal-se-ho-ustavni-soud-40281616
  4. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dezinformacni-web-reklama-inzerent-spolek-nelez.A200212_191920_domaci_rko
  5. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/transexualove-muzi-zeny-sexuolog-zmena-pohlavi.A190504_162436_domaci_lesa
  6. https://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html
Autor: Lukáš Burget | pátek 14.2.2020 16:30 | karma článku: 36.18 | přečteno: 885x

Další články blogera

Lukáš Burget

Greta Thunberg versus Naomi Seibt

Média přinášejí zprávu o rostoucím vlivu Naomi Seibtové, devatenáctileté německé dívky, která se zdá být svými názory na klimatické změny i další problémy dokonalým protikladem mnohem slavnější Grety Thunbergové.

26.2.2020 v 16:30 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 2756 | Diskuse

Lukáš Burget

Jak dobrodějové z Člověka v tísni zařídili vyhazov nebezpečné rasistce

Nezisková organizace Člověk v tísni vykonala veliké dobro tím, že zařídila vyhazov ženě, které na sociálních sítích prokázala dva rasistické komentáře. Neziskový Velký bratr ukázal svoji moc.

11.2.2020 v 11:00 | Karma článku: 48.57 | Přečteno: 20685 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiri Kucera

Všude ho vyhazovali, až u A-Z Kučera, s.r.o. si ho váží

Pan Karel si prošel tím, čím mnohý začínají muž po ukončení studií. I když absolvoval s červeným diplomem a při škole měl dostatek praxe, díky přestěhování z Prahy do Hradce Králové neměl začátky jednoduché.

28.2.2020 v 13:58 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 256 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Všudypřítomnost

Některých věcí se nelze zbavit, jsou stále s námi. Například pomluvy, pochybných příbuzných, závislosti na penězích a nutnosti platit daně.

28.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Ivo Plaček

koróna paniky kolem viru

V posledních dnech se zčistajasna ve všech médiích objevila palba informací o šíření koronaviru v Itálii.

28.2.2020 v 12:59 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 250 | Diskuse

Jan Ziegler

Všude mě vyhazovali, až v DP se ke mně chovají slušně

Pan Petr nedávno oslavil šedesátku, a rozhodl se pro životní změnu. Dříve pracoval v lese jezdil s nákladním autem nakonec se stal řidičem autobusu českobudějovického Dopravního podniku.

28.2.2020 v 12:54 | Karma článku: 19.00 | Přečteno: 755 | Diskuse

Jiří Turner

Milé Slovensko, přeji ti, aby ses nestalo fašistickým státem!

Přeji ti, abys nezůstalo jako my státem populistické autokracie, státem prolezlým korupcí a klientismem, ve kterém se státní moc snoubí s organizovaným zločinem a s rejdy oligarchů. Přeji ti „vítr změn“,který zavál a vát přestává.

28.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 850 | Diskuse
Počet článků 105 Celková karma 34.69 Průměrná čtenost 2687

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...