Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Jak dobrodějové z Člověka v tísni zařídili vyhazov nebezpečné rasistce

11. 02. 2020 11:00:00
Nezisková organizace Člověk v tísni vykonala veliké dobro tím, že zařídila vyhazov ženě, které na sociálních sítích prokázala dva rasistické komentáře. Neziskový Velký bratr ukázal svoji moc.

Článek na serveru Idnes popisuje situaci, kdy jakási žena z jakéhosi knihkupectví výjimečně hloupým a k tomu rasistickým komentářem na Twitteru reagovala na žádost (patrně) romského chlapce o brigádu /1/. Na to se ozval jakýsi muž ze serveru „Hlídač státu“ s tím, že dotyčnou prodavačku z knihkupectví zcela nerasisticky nazval mladou a hloupou husou. Bez ohledu na to, že se patrně dosti přiblížil pravdivému popisu dané osoby je pozoruhodné, že právě tito dobrodějové přesvědčeni o své morální nadřazenosti tak rádi ukazují prstem a ještě přidávají nadávky.

Touto výměnou invektiv dvou poněkud afektovaných lidiček by to celé mohlo skončit, ale neskončilo. Situace zaujala další uživatele sítě a ti upozornili na další komentář či komentáře oné paní, které spíše více než méně zavánějí rasismem. Nicméně, nemluvme už dále v hádankách a reprodukujme tu intelektuální exploze oné dámy v plném znění:

„To by bylo příjemné zjištění, že alespoň někdo z místních cikánů umí psát, ještě k tomu bez chyby...“

„I procházka po brněnským Cejlu mi byla příjemnější, než zaučovat v práci cikánku,

„Každý přece ví, že normální barva je bílá,“

Nedá příliš námahy představit si autorku těchto vyjádření jako osobu poněkud méně rozvinuté inteligence, zato značně rozvinutého mindráku z Romů, který si kompenzuje těmito narážkami.

Není též bez zajímavosti, že před rasistickým vyjádřením k zaslanému životopisu onoho chlapce uvedla „Tohle už je na víno, ty vole“. Jak se zdá, kombinace alkoholu a dost přízemního založení oné dámy způsobila kromě oněch rasistických narážek i následující komplikace:

Se svojí trochou do mlýna totiž přišel i panáček z Člověka v tísni, jenž se neváhal obrátit hned na zaměstnavatele oné mladé dámy s dotazem, zda mu její komentáře připadají normální. Společnost se pochopitelně zalekla mocné neziskovky a protože usoudila, že by jí zkažená reputace (to neziskovky umí hodně dobře) zkazila též kšefty, tak byl s dotyčnou rozvázán pracovní poměr a Člověk v tísni byl ujištěn, že její příspěvky na sociálních sítích „nebyly vyjádřením firemního postoje k menšinám“.

On by si pochopitelně také nikdo kromě aktivistických neurotiků z Člověka v tísni nic takového nemyslel, protože jen na základě soukromých tweetů řadového zaměstnance je jaksi nelogické usuzovat na politiku celé firmy. Ovšem tito dobrodějové se bezpečně poznají podle toho, že si o lidech obecně myslí v prvé řadě to zlé a podle toho i jednají. V podstatě svého uvažování se tak příliš neliší od lidiček s rasistickými sklony, na které tak rádi ukazují prstem. Ono je totiž kromě spasitelského komplexu často definuje též pokrytectví...

Člověk v tísni tedy dosáhnul svého, ovšem bylo tím cílem jen potrestání afektované xenofobní ženštiny? Ale kdepak.

Tyto kroky lidskoprávních neziskovek a jim příbuzných projektů jako jsou různé weby typu „Jsme tu“ mají zřejmý cíl vyvolat v lidech strach říci cokoli, co by vybočovalo z onoho neziskového světonázoru. Především však jsou tím účinně zastrašováni kritici toho, co tyto neziskové organizace činí, jaké názory šíří, přičemž třeba Člověk v tísni to činí i s velkou finanční podporou od státu. Kdyby si tak daná organizace hleděla toho, v čem už vykonala bezesporu mnoho dobrého: Pomoci lidem v nouzi.

Prostě a jednoduše v případě těchto šikanózních akcí proti prostořekým prosťáčkům s rasistickými sklony sice jde možná o upozornění na tu a tam se objevující xenofobní názory, ale stejnou měrou jde o zastrašení svých kritiků. Pokud by o to nešlo, a cílem té neziskovky bylo skutečně jen zabránit šíření rasismu, mohla postupovat mnohem účinněji a lidsky přijatelněji: Člověk v tísni mohl kontaktovat onu prodavačku a vyzvat ji, aby se zamyslela nad svými postoji, varovat ji, že šíření rasistických myšlenek je trestné. Měl však nějaké morální právo zajít tak daleko? Nejednalo se, pro všechny svaté, jen o kec na sociální síti? Nebo snad dotyčná v nějaké bandě útočí na Romy klackem a nosí prapory s hákenkrojcem? Vede ji policie v patrnosti jako extrémistku?

Ale Člověk v tísni morálně nejednal. Ač vyhazov té ženy možná nebyl cílem Člověka v tísni, tak tato neziskovka hodně zkomplikovala život této mladé osobě, která nyní spíše než co jiného ještě více zatrpkne a utvrdí se ve svých nechutných názorech. A většinová společnost bude reagovat podobně: Ještě více se utvrdí ve své averzi vůči samozvaným strážcům morálky, kteří za peníze z jejich daní šikanují jejich blízké.

Až jednou budeme jako společnost znovu stát před skutečnou hrozbou rasismu a budeme muset učinit závažné morální rozhodnutí, rozpoznáme ten skutečný a nebezpečný rasismus? Nebude nadužíváním tohoto pojmu každým hysterickým aktivistou nebezpečně snížen práh onoho rozpoznání? Nebudou se lidé bát k těmto věcem jakkoli vyjádřit a nenechají to raději na oněch lidsko-právních aktivistech, kteří tak rádi rozhodují za všechny o tom, co je správné a co je morální?

Zdroje:

1)

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/twitter-socialni-sit-teraza-bar-knihkupectvi-kanzelsberger-romove-zadatel-o-praci.A200210_152415_domaci_lre

Autor: Lukáš Burget | úterý 11.2.2020 11:00 | karma článku: 48.57 | přečteno: 20685x

Další články blogera

Lukáš Burget

Greta Thunberg versus Naomi Seibt

Média přinášejí zprávu o rostoucím vlivu Naomi Seibtové, devatenáctileté německé dívky, která se zdá být svými názory na klimatické změny i další problémy dokonalým protikladem mnohem slavnější Grety Thunbergové.

26.2.2020 v 16:30 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 2756 | Diskuse

Lukáš Burget

Ústavní soud a jeho politický aktivismus

Rozhodnutí Ústavního soudu typu přípustnosti neubytovat Rusy, či připravované hlasování o zrušení povinnosti chirurgické změny pohlaví pro změnu úřední vypovídají o rostoucím politickém aktivismu nejen Ústavního soudu.

14.2.2020 v 16:30 | Karma článku: 36.18 | Přečteno: 885 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Kateřina Krumpálová

Online výuka pro čínské studenty začíná

Začátek nového pololetí se v Číně odsunul na neurčito. Od 2. března začíná oficiální a celoplošná online výuka, která bude pokračovat, dokud bude nutné. Učitelé tak vlastně nemusí být fyzicky v Číně, stačí mít dobré připojení.

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 287 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

"V síti," je silný film, protože vyrostl na humusu

Samotný film si zaslouží pochvalu za téma, protože to, co tam uvidíte a uslyšíte, nebudete chápat. Pokud máte doma náctileté dívenky nebo vnučky, tak se o ně začnete bát. Ty najaté dívky to sehrály skvěle a autenticky.

28.2.2020 v 8:04 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 393 | Diskuse

Karel Boháček

Koronavirus vyřeší zcela spolehlivě problémy Evropy aneb Vire přemluv bábu

Proto byl přeci vymyšlen, proto byl vypuštěn do oběhu nebo ne? Zdá se to někomu přitažené za vlasy? Chyba, je třeba "konspirovat" ...

28.2.2020 v 6:06 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 1084 | Diskuse

Jiří Turner

„Hnusný“ Mubarak nastoupil cestu do džahannamu se státními poctami

Husní Mubarak se tak stal ukázkovým příkladem toho, jak těžké je někdy hodnotit význam a činy představitele určitého režimu, a to nejen z hlediska nezávislých pozorovatelů, ale i z pohledů občanů příslušného státu.

27.2.2020 v 15:07 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 307 | Diskuse

Marek Valiček

Slibovali pandu, a teď nás tady všechny zamordujou

Ruské ženy guljájící po Varech mají místo obočí vytetovaná loga Nike, němečtí důchodci ucucávají na kolonádě Rusalku a některým asijským turistům visí na krku cedulka s nápisem "I ́m Taiwanien".

27.2.2020 v 9:00 | Karma článku: 27.43 | Přečteno: 888 | Diskuse
Počet článků 105 Celková karma 34.69 Průměrná čtenost 2687

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...