Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Jak Gretu nepustili do elektrárny a jak vypadá záchrana planety v praxi

21. 01. 2020 16:30:00
Ukázkou nebetyčné naivity bylo poslední extempore Grety Thunberg, tentokrát u polské elektrárny Bełchatów. Pod povrchem bulvárního tématu se však nacházejí podstatnější věci.

Co se Grety týče, tak pouze člověk, jenž není při smyslech, se může domnívat, že bude vpuštěn do místa takového typu, proti kterému neustále brojí, a předpokládat, že mu tam bude umožněno natáčet další ze svých emocionálních výstupů. Taková naivita a nereálná očekávání jsou ovšem charakteristické nejen pro Gretu Thunberg /6/, ale i pro ostatní aktivisty jejího typu.

Oni totiž v prvé řadě opomíjejí fakta. Jaká jsou fakta ohledně elektrárny Bełchatów?

Opravdu se jedná o největší uhelnou elektrárnu v Evropě a o největšího bodového znečišťovatele ovzduší v Evropě. Těch dvacet procent polské spotřeby elektřiny se prostě vyrábí tam /1/. Nic čistého v tom nehledejme, vždyť Bełchatów spaluje ten nejméně výhřevný a nejvíce odpadu produkující druh hnědého uhlí – lignit.

Přesto byla i tato elektrárna od uvedení do provozu v roce 1988 postupně modernizována, čímž sice došlo k velkému snížení většiny emisí, avšak objem vypouštěného skleníkového plynu oxidu uhličitého je stále extrémní. Proto tam měla být instalována špičková technologie, která by velkou část oxidu uhličitého zachytila a poté by tento odpad byl trvale uložen pod zem /2/. Polsko na to ovšem nemělo peníze a proto požádalo EU o grant.

Pokud si myslíte, že ekologicky uvědomělou EU musel být ten grant přiznán, aby se Polákům i zbytku světa lépe dýchalo a EU vykročila další krok k „bezuhlíkovým“ zítřkům, pak se mýlíte. Prostředky poskytnuty nebyly a projekt byl tedy zrušen /1/.

To ovšem nebrání představitelům EU, aby na Polsko (a ostatně i Česko) neustále útočili, jak si dovolujeme nesouhlasit s jejich cíly uhlíkové neutrality do roku 2050. Kde na to máme vzít, to už je ovšem náš problém.

Jednají tedy přesně ve stylu paniky, ke které přímo a doslova opakovaně vyzývá ona slečna aktivistka, třeba nyní na zasedání Světového ekonomického fóra /3/. Ovšem doufat, že panika zachvátí tyto chladně pro svůj zisk kalkulující hlavy je ještě naivnější, než doufat, že ji pustí dovnitř elektrárny, aby tam natočila kritické video.

Chytré hlavy totiž chápou, že správně směřovaná panika ostatních se dá využít. V Německu byla využita k velkému energetickému a ekonomickému risku tzv. „Energiewende“, tedy k přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. Roku 2016 bylo odhadováno, že jen v rámci výroby elektřiny to bude stát 520 miliard eur /4/ a tato částka určitě nebude ani zdaleka konečná. Byznys toto bohulibé ekologické nadšení využil dokonale: Za prvé bylo třeba prohlásit, že jediný současný čistý, vysokokapacitní a ovladatelný zdroj energie, jaderná energetika, je tím nejhorším. Stačily katastrofy v Černobylu a ve Fukušimě a Němci měli jasno. Jde to tak daleko, že ty „fuj“ atomové elektrárny jsou zavírány jako první, a teprve poté Němci začnou zavírat elektrárny uhelné. Ne, logiku v tom nehledejte.

Energiewende je pro byznysmeny výhodná v tom, že je možné neustále chrlit na trh součásti pro solární či větrné elektrárny a vyvíjet nenáročné nové technologie. Na rozdíl od toho skutečná cesta k ochraně životního prostředí a energetické nezávislosti, termonukleární energie, vyžaduje desítky let investicí, práci špičkových vědců a skutečný technologický průlom. Jenže miliardáři chtějí svoje zisky hned! Srovnejme ta čísla:

Energiewende: Už běží, řekněme, že to bude stát „pouze“ těch 520 miliard eur

ITER: Mnohokrát zpožďovaný, nespolehlivě financovaný projekt vývoje termonukleárního reaktoru: 18 – 22 miliard eur do fáze prvního spuštění /5/.

Ne, o záchranu planety, ani o tu „ochranu klimatu“ tady nejde. Jde prostě o kšeft.

Zdroje:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Be%C5%82chat%C3%B3w_Power_Station
  2. http://www.zeroco2.no/projects/belchatow
  3. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nas-dum-stale-hori-selhali-jste-rozjela-se-greta-v-davosu-40310687?dop-ab-variant=0&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
  4. https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/prechod-na-obnovitelne-zdroje-vyjde-nemce-na-14-bilionu-do-roku-2025-1323843
  5. https://cs.wikipedia.org/wiki/ITER
  6. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/polsko-greta-thunbergova-aktivistka-ekologie-uhelna-elektrarna-belchatow.A200121_092308_zahranicni_jhr

Autor: Lukáš Burget | úterý 21.1.2020 16:30 | karma článku: 47.48 | přečteno: 12956x

Další články blogera

Lukáš Burget

Greta Thunberg versus Naomi Seibt

Média přinášejí zprávu o rostoucím vlivu Naomi Seibtové, devatenáctileté německé dívky, která se zdá být svými názory na klimatické změny i další problémy dokonalým protikladem mnohem slavnější Grety Thunbergové.

26.2.2020 v 16:30 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 2756 | Diskuse

Lukáš Burget

Ústavní soud a jeho politický aktivismus

Rozhodnutí Ústavního soudu typu přípustnosti neubytovat Rusy, či připravované hlasování o zrušení povinnosti chirurgické změny pohlaví pro změnu úřední vypovídají o rostoucím politickém aktivismu nejen Ústavního soudu.

14.2.2020 v 16:30 | Karma článku: 36.18 | Přečteno: 885 | Diskuse

Lukáš Burget

Jak dobrodějové z Člověka v tísni zařídili vyhazov nebezpečné rasistce

Nezisková organizace Člověk v tísni vykonala veliké dobro tím, že zařídila vyhazov ženě, které na sociálních sítích prokázala dva rasistické komentáře. Neziskový Velký bratr ukázal svoji moc.

11.2.2020 v 11:00 | Karma článku: 48.57 | Přečteno: 20685 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Kateřina Krumpálová

Online výuka pro čínské studenty začíná

Začátek nového pololetí se v Číně odsunul na neurčito. Od 2. března začíná oficiální a celoplošná online výuka, která bude pokračovat, dokud bude nutné. Učitelé tak vlastně nemusí být fyzicky v Číně, stačí mít dobré připojení.

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 291 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

"V síti," je silný film, protože vyrostl na humusu

Samotný film si zaslouží pochvalu za téma, protože to, co tam uvidíte a uslyšíte, nebudete chápat. Pokud máte doma náctileté dívenky nebo vnučky, tak se o ně začnete bát. Ty najaté dívky to sehrály skvěle a autenticky.

28.2.2020 v 8:04 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 396 | Diskuse

Karel Boháček

Koronavirus vyřeší zcela spolehlivě problémy Evropy aneb Vire přemluv bábu

Proto byl přeci vymyšlen, proto byl vypuštěn do oběhu nebo ne? Zdá se to někomu přitažené za vlasy? Chyba, je třeba "konspirovat" ...

28.2.2020 v 6:06 | Karma článku: 29.93 | Přečteno: 1091 | Diskuse

Jiří Turner

„Hnusný“ Mubarak nastoupil cestu do džahannamu se státními poctami

Husní Mubarak se tak stal ukázkovým příkladem toho, jak těžké je někdy hodnotit význam a činy představitele určitého režimu, a to nejen z hlediska nezávislých pozorovatelů, ale i z pohledů občanů příslušného státu.

27.2.2020 v 15:07 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 308 | Diskuse

Marek Valiček

Slibovali pandu, a teď nás tady všechny zamordujou

Ruské ženy guljájící po Varech mají místo obočí vytetovaná loga Nike, němečtí důchodci ucucávají na kolonádě Rusalku a některým asijským turistům visí na krku cedulka s nápisem "I ́m Taiwanien".

27.2.2020 v 9:00 | Karma článku: 27.43 | Přečteno: 889 | Diskuse
Počet článků 105 Celková karma 34.69 Průměrná čtenost 2687

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...