Xaver Veselý, Česká televize a "Ústav nezávislé žurnalistiky"

5. 10. 2019 18:56:24
Pozornost veřejnosti nedávno vzbudila rozmíška moderátora Xavera Veselého s redaktorkou pořadu Newsroom České televize. K tomu, co už bylo řečeno, dodává pan Veselý další zajímavá fakta.

Jak to vlastně začalo?

Moderátor Xaver Veselý natočil v rámci svého pořadu "Xaver a host" na Českém rozhlase rozhovor s Andrejem Babišem /1/, tak jako už v minulosti natočil takový rozhovor s jinými politiky (Vojtěch, Vondra, Gazdík, Čunek...).

V tomto pořadu spadajícím do kategorie "zábava a lifestyle" pan Veselý neřeší politická témata, uvolněně s hosty hovoří, ptá se jich na jejich životy, názory, zážitky, osobní věci a nechá hosty povídat. Je zcela evidentní, že má-li za hosta herce, bude se mluvit o jeho hereckém životě, a má-li hosta politika, bude se dotyčný z podstaty věci muset dotknout i politiky. Když si však pan Babiš začal v inkriminovaném rozhovoru podle moderátora příliš stěžovat na to, jak na něho jeho nepřátelé útočí, tak ho pan Veselý klidně a uvolněně upozornil, že tohle není klasický rozhovor s politikem, ale rozhovor "jen tak u kafe, mám pocit, že je tady příjemná atmosféra, zkuste to vydržet". Zkrátka pohodový a profesionálně vedený rozhovor spadající do své kategorie, který moderátor rozhodně udržel v požadovaných mezích. Přesto následovala kritika moderátora, po které se vedení rozhlasu za pana Veselého celkem logicky postavilo, protože nic špatného prostě ten člověk neučinil.

Problém tedy nenastal u pana Luboše Xavera Veselého, problém nastal na serveru Hlídací pes. Tento zpravodajský a názorový web rozhovor rozebírá a snaží se vsugerovat čtenáři /2/, že moderátor porušil "Kodex Českého rozhlasu", protože pořad je uveden jako zábavný a moderátor neuhlídal, zda - dle kodexu "pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů".

Naštěstí to však někdo uhlídal, samozřejmě že Hlídací pes. A s ním i Česká televize, čímž se dostáváme k dějství druhému:

Rozmíška s redaktorkou

Česká televize v rozhovoru s panem Veselým pro pořad Newsroom výtky Hlídacího psa panu Veselému naservírovala a ten se proti tomu razantně ohradil a zkritizoval tento publicistický pořad ČT24. Mohl volit mírnější výrazy, ovšem na druhé straně, málokdo by se kontroloval alespoň tak jako pan Veselý, poté co by byl opakovaně napadán. Vše je možné shlédnout zde /3/, přičemž pan Veselý k tomu uvádí: "Toto video jsem natočil jako pojistku po zkušenosti s nekorektním přístupem pořadu Newsroom 24."

Redaktorka neustále omílá tvrzení z článku na Hlídacím psovi a na dotaz Veselého na relevanci daného webu ("Proč Hlídací pes? Dyť takových webů je?") opakovaně odpovídá, že Hlídacího psa "Podporuje Ústav nezávislé žurnalistiky".

A v tuto chvíli nastává dějství třetí:

Veselý pátrá po Ústavu nezávislé žurnalistiky

Xaver Veselý natáčí další video /4/, ve kterém pátrá po onom slovutném Ústavu nezávislé žurnalistiky, neboť jak říká, rozhodl se ve svém řemesle zdokonalit a poučit se od odborníků, jak se dělá nezávislá žurnalistika.

Webové stránky Ústavu nenašel, našel však na internetu alespoň adresu sídla instituce: Líšnice 208. Vydal se tedy v tato místa, navigace ho zavedla do chatové osady na okraji dané obce k plotu, za kterým se skrývá hustá vegetace a jakási novostavba. Na zvonek ani volání nikdo neodpovídá.

Veselý se tedy vrací a na internetu nachází alespoň výroční zprávu o hospodaření daného "Ústavu", přičemž nachází zprávu z roku 2017. Zde se dozvídá o řediteli ústavu panu Ondřeji Neumannovi, o tom, že celý ústav našlapaný odborníky na nezávislou žurnalistiku, na který se odvolává Česká televize má toliko jednoho zaměstnance, o tom, že největšími donátory ústavu jsou třeba Nadační fond českých průmyslníků, chybět samozřejmě nemůže ani Sorosův Open society foundation.

Veselý na závěr spekuluje o tom, jaké cíle má největší sponzor ústavu - Nadační fond českých průmyslníků: Je-li to bohulibý cíl přispět ke kvalitnější žurnalistice, nebo zda je to klasický lobbing v médiích pro zájmy daných průmyslníků.

Jistě nejen mě bude zajímat čtvrté dějství celého příběhu. Dříve, než se ho od pana Veselého nebo ostatních zaintersovaných dočkáme, dovolím si k věci svoje názory.

Za sebe jsem si už vytvořil celkem jasnou představu: Česká televize se na server Hlídací pes opakovaně odkazuje, zve si jeho redaktory do svých pořadů (nejen Newsroomu) a zpovídá je, stejně jako zve redaktory z jiných médií, třeba nápadně často z Hospodářských novin - to ještě bude mít souvislost.

ČT evidentně považuje právě web Hlídací pes přes jeho nepříliš slavnou čtenost za nějakým způsobem relevantnější, než jiné weby. Proč tomu tak je, to napovídá redaktorka v rozhovoru s panem Veselým: Přece Hlídacího psa podporuje - považte si - Ústav nezávislé žurnalistiky. Začíná to být zajímavé: Čeští průmyslníci tedy financují virtuálně existující Ústav, ústav ve své lidumilné, čestné a osobních zájmů prosté touze podporovat kvalitní médium podporuje Hlídacího psa, přičemž ze stránek Hlídacího psa jasně vyplývá, že Ústav i Pes jedno jsou, lze si totiž ověřit, že tu řediteluje tentýž Ondřej Neumann /5/. A právě u tohoto pána se na závěr zastavme. Copak o něm na Hlídacím psovi /5/ píšou?

Ondřej Neumann


spoluzakladatel a ředitel Ústavu /vsuvka: Tohle píšou na Hlídacím psovi, ne na "Ústavu", nelze tedy pochybovat o tom, že instituce jsou bytostně svázány/, redaktor


Absolvoval obor Ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Novinářskou kariéru začínal v roce 1993 v ČTK. Pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden, jako šéfeditor zpravodajství pomáhal rozjíždět ČT24. Z České televize přešel do pozice zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Do prosince 2013 byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Ústav nezávislé žurnalistiky založil po dlouhém přemýšlení nad stavem českých médií a jejich perspektivou.

Dámy a pánové, nyní je to zcela jasné a kruh se uzavírá: Pán, který "pomáhal rozjíždět ČT24" a působil i v Hospodářských novinách, nyní řediteluje Ústavu i Psovi a jako vrcholem nezávislosti se jimi zaklíná právě ona ČT24, potažmo celá Česká televize.

Takže Česká televize nám tu trvale, pravidelně a ve velkém stylu servíruje sebepotvrzující se tvrzení, ti stejní lidé z toho stejného názorového nálevu, ze stejných kolektivů a ze stejných médií servírují ty stejné zprávy a to vše pak sebe samo nazývá nezávislou žurnalistikou, bezesporu oplývající též vyvážeností a nejvyšší možnou objektivitou a bezesporu splňující minimálně stejné nároky, jako má zmíněný Kodex Českého rozhlasu, připomeňme ještě jednou: "pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů".

Myslím, že stejnou nezávislost, vyváženost, objektivitu a neprosazování ničích zájmů jsme tu měli naposledy za neblahé paměti fungujícího komunistického Ústavu pro nezávislou žurnalistiku, vlastně pardon, omyl, chtěl jsem napsat Úřadu pro tisk a informace pod vedením tehdejší Strany a Vlády.

Zdroje:

1) https://www.youtube.com/watch?v=dHN_eB0sKqo&t=654s
2) https://hlidacipes.org/andrej-babis-si-v-rozhlase-vypravel-co-chtel-neslo-o-diskusi-ale-o-zabavny-porad-haji-se-cro/
3) https://www.youtube.com/watch?v=42nbRf6P2YI&t=182s
4) https://www.youtube.com/watch?v=Njh6EH2iigk
5) https://hlidacipes.org/o-nas-2/redakce/

Autor: Lukáš Burget | sobota 5.10.2019 18:56 | karma článku: 48.10 | přečteno: 12109x

Další články blogera

Lukáš Burget

Genderový a LGBT expert a aktivista Jiří Procházka hovoří na Idnes

Idnes natočil rozhovor s expertem na gender a LGBT sféru Jiřím Procházkou, který vzbudil pozornost odpovídající jedinečným názorům a výrokům, které tu zazněly. Některé z nich si dovoluji předložit Vaší pozornosti a okomentovat je.

14.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 37.14 | Přečteno: 1296 | Diskuse

Lukáš Burget

Co politik, to akademik, co politik akademik, to podvodník s titulem?

Od Kalvody po Ondráčka: Kdo všechno z politiků podváděl s akademickými tituly? Nahlédněme blíže na akademickou kariéru našich reprezentantů z řad poslanců, ministrů, ba i na jednoho bývalého premiéra.

8.11.2019 v 22:36 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 4174 | Diskuse

Lukáš Burget

O nejen školní morálce v Česku, Polsku a Německu: Ode zdi ke zdi

Zatímco české děti si dnes kvůli stávce některých škol odpočinou od výuky na jediný den, tak děti polské si odpočinou už patrně navždy od sexuální výchovy a děti v Berlíně si odpočinou od hry Original Play.

6.11.2019 v 12:00 | Karma článku: 22.91 | Přečteno: 547 | Diskuse

Lukáš Burget

Fotoblog z Veké kotliny - Perla Jeseníků v podzimním hávu

Milí čtenáři, dnes Vás zvu k fotografiím a povídání o Velké kotlině, o přírodním pokladu Jeseníků a celé České republiky, který jsem navštívil jednoho z posledních slunečných dnů letošního podzimu.

27.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 343 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Tomáš Vyoral

Léčba Kellnerem. Bakalovi novináři a ČT na infarkt. K antibabiš/zeman jim přibyl Kellner

Je mi uvědomělých novinářů líto. Zrovna před očekávaným listopadem musejí tříštít své úderky a k antibabiš, antizeman, antičína a antirusko jim přibyl ještě Kellner. Skličující situace v boji za tu jejich "liberální demokracii".

30.10.2019 v 11:33 | Karma článku: 44.25 | Přečteno: 2708 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Když Petr Dvořák lže, jak jeho ČT tiskne. Poslancům prý vadí "nezávislé" zpravodajství

Tak se mi zdá, že ředitel ČT kouká na jinou TV. Obdobně jak trenéři fotbalové Sparty, soudě dle jejich pozápasových rozhovorů, sledují často jiný zápas. Jeho dopolední vyjádření ke schvalování výročních zpráv bylo plné demagogie.

24.10.2019 v 12:11 | Karma článku: 43.25 | Přečteno: 2341 | Diskuse

Michaela Piontková

Když nemáš IG, měj aspoň Bc.

Nahradí sociální sítě vzdělání? Lze je v některých případech považovat za nezbytné? O jejich reálném využití v různých profesích se dozvíte v dnešním článku.

17.10.2019 v 20:46 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 847 | Diskuse

Martin Faltýn

iDnes Premium - jak se vám líbí?

Server iDnes.cz jde se současnými trendy zpoplatňování článků. Nutno říci, že se nezpronevěřil informačnímu poslání a na rozdíl od jiných šel tzv. cestou "Premium" článků. Jaké jsou mé zkušenosti po 14 dnech a jaké jsou vaše?

16.10.2019 v 12:42 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 1807 | Diskuse

Josef Nožička

Zeptáš se na Čapí hnízdo? Neodmaturuješ… (dle reportáže České televize)

Bylo opravdu studentům plzeňské střední školy vyhrožováno, že budou mít problémy u maturity, pokud se budou při besedě s Andrejem Babišem ptát na Čapí hnízdo? Nebo jde jen o dezinformaci ze strany České televize?

14.10.2019 v 8:03 | Karma článku: 43.15 | Přečteno: 3402 | Diskuse
Počet článků 80 Celková karma 34.18 Průměrná čtenost 2311

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Najdete na iDNES.cz