Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Xaver Veselý, Česká televize a "Ústav nezávislé žurnalistiky"

5. 10. 2019 18:56:24
Pozornost veřejnosti nedávno vzbudila rozmíška moderátora Xavera Veselého s redaktorkou pořadu Newsroom České televize. K tomu, co už bylo řečeno, dodává pan Veselý další zajímavá fakta.

Jak to vlastně začalo?

Moderátor Xaver Veselý natočil v rámci svého pořadu "Xaver a host" na Českém rozhlase rozhovor s Andrejem Babišem /1/, tak jako už v minulosti natočil takový rozhovor s jinými politiky (Vojtěch, Vondra, Gazdík, Čunek...).

V tomto pořadu spadajícím do kategorie "zábava a lifestyle" pan Veselý neřeší politická témata, uvolněně s hosty hovoří, ptá se jich na jejich životy, názory, zážitky, osobní věci a nechá hosty povídat. Je zcela evidentní, že má-li za hosta herce, bude se mluvit o jeho hereckém životě, a má-li hosta politika, bude se dotyčný z podstaty věci muset dotknout i politiky. Když si však pan Babiš začal v inkriminovaném rozhovoru podle moderátora příliš stěžovat na to, jak na něho jeho nepřátelé útočí, tak ho pan Veselý klidně a uvolněně upozornil, že tohle není klasický rozhovor s politikem, ale rozhovor "jen tak u kafe, mám pocit, že je tady příjemná atmosféra, zkuste to vydržet". Zkrátka pohodový a profesionálně vedený rozhovor spadající do své kategorie, který moderátor rozhodně udržel v požadovaných mezích. Přesto následovala kritika moderátora, po které se vedení rozhlasu za pana Veselého celkem logicky postavilo, protože nic špatného prostě ten člověk neučinil.

Problém tedy nenastal u pana Luboše Xavera Veselého, problém nastal na serveru Hlídací pes. Tento zpravodajský a názorový web rozhovor rozebírá a snaží se vsugerovat čtenáři /2/, že moderátor porušil "Kodex Českého rozhlasu", protože pořad je uveden jako zábavný a moderátor neuhlídal, zda - dle kodexu "pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů".

Naštěstí to však někdo uhlídal, samozřejmě že Hlídací pes. A s ním i Česká televize, čímž se dostáváme k dějství druhému:

Rozmíška s redaktorkou

Česká televize v rozhovoru s panem Veselým pro pořad Newsroom výtky Hlídacího psa panu Veselému naservírovala a ten se proti tomu razantně ohradil a zkritizoval tento publicistický pořad ČT24. Mohl volit mírnější výrazy, ovšem na druhé straně, málokdo by se kontroloval alespoň tak jako pan Veselý, poté co by byl opakovaně napadán. Vše je možné shlédnout zde /3/, přičemž pan Veselý k tomu uvádí: "Toto video jsem natočil jako pojistku po zkušenosti s nekorektním přístupem pořadu Newsroom 24."

Redaktorka neustále omílá tvrzení z článku na Hlídacím psovi a na dotaz Veselého na relevanci daného webu ("Proč Hlídací pes? Dyť takových webů je?") opakovaně odpovídá, že Hlídacího psa "Podporuje Ústav nezávislé žurnalistiky".

A v tuto chvíli nastává dějství třetí:

Veselý pátrá po Ústavu nezávislé žurnalistiky

Xaver Veselý natáčí další video /4/, ve kterém pátrá po onom slovutném Ústavu nezávislé žurnalistiky, neboť jak říká, rozhodl se ve svém řemesle zdokonalit a poučit se od odborníků, jak se dělá nezávislá žurnalistika.

Webové stránky Ústavu nenašel, našel však na internetu alespoň adresu sídla instituce: Líšnice 208. Vydal se tedy v tato místa, navigace ho zavedla do chatové osady na okraji dané obce k plotu, za kterým se skrývá hustá vegetace a jakási novostavba. Na zvonek ani volání nikdo neodpovídá.

Veselý se tedy vrací a na internetu nachází alespoň výroční zprávu o hospodaření daného "Ústavu", přičemž nachází zprávu z roku 2017. Zde se dozvídá o řediteli ústavu panu Ondřeji Neumannovi, o tom, že celý ústav našlapaný odborníky na nezávislou žurnalistiku, na který se odvolává Česká televize má toliko jednoho zaměstnance, o tom, že největšími donátory ústavu jsou třeba Nadační fond českých průmyslníků, chybět samozřejmě nemůže ani Sorosův Open society foundation.

Veselý na závěr spekuluje o tom, jaké cíle má největší sponzor ústavu - Nadační fond českých průmyslníků: Je-li to bohulibý cíl přispět ke kvalitnější žurnalistice, nebo zda je to klasický lobbing v médiích pro zájmy daných průmyslníků.

Jistě nejen mě bude zajímat čtvrté dějství celého příběhu. Dříve, než se ho od pana Veselého nebo ostatních zaintersovaných dočkáme, dovolím si k věci svoje názory.

Za sebe jsem si už vytvořil celkem jasnou představu: Česká televize se na server Hlídací pes opakovaně odkazuje, zve si jeho redaktory do svých pořadů (nejen Newsroomu) a zpovídá je, stejně jako zve redaktory z jiných médií, třeba nápadně často z Hospodářských novin - to ještě bude mít souvislost.

ČT evidentně považuje právě web Hlídací pes přes jeho nepříliš slavnou čtenost za nějakým způsobem relevantnější, než jiné weby. Proč tomu tak je, to napovídá redaktorka v rozhovoru s panem Veselým: Přece Hlídacího psa podporuje - považte si - Ústav nezávislé žurnalistiky. Začíná to být zajímavé: Čeští průmyslníci tedy financují virtuálně existující Ústav, ústav ve své lidumilné, čestné a osobních zájmů prosté touze podporovat kvalitní médium podporuje Hlídacího psa, přičemž ze stránek Hlídacího psa jasně vyplývá, že Ústav i Pes jedno jsou, lze si totiž ověřit, že tu řediteluje tentýž Ondřej Neumann /5/. A právě u tohoto pána se na závěr zastavme. Copak o něm na Hlídacím psovi /5/ píšou?

Ondřej Neumann


spoluzakladatel a ředitel Ústavu /vsuvka: Tohle píšou na Hlídacím psovi, ne na "Ústavu", nelze tedy pochybovat o tom, že instituce jsou bytostně svázány/, redaktor


Absolvoval obor Ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Novinářskou kariéru začínal v roce 1993 v ČTK. Pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden, jako šéfeditor zpravodajství pomáhal rozjíždět ČT24. Z České televize přešel do pozice zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Do prosince 2013 byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Ústav nezávislé žurnalistiky založil po dlouhém přemýšlení nad stavem českých médií a jejich perspektivou.

Dámy a pánové, nyní je to zcela jasné a kruh se uzavírá: Pán, který "pomáhal rozjíždět ČT24" a působil i v Hospodářských novinách, nyní řediteluje Ústavu i Psovi a jako vrcholem nezávislosti se jimi zaklíná právě ona ČT24, potažmo celá Česká televize.

Takže Česká televize nám tu trvale, pravidelně a ve velkém stylu servíruje sebepotvrzující se tvrzení, ti stejní lidé z toho stejného názorového nálevu, ze stejných kolektivů a ze stejných médií servírují ty stejné zprávy a to vše pak sebe samo nazývá nezávislou žurnalistikou, bezesporu oplývající též vyvážeností a nejvyšší možnou objektivitou a bezesporu splňující minimálně stejné nároky, jako má zmíněný Kodex Českého rozhlasu, připomeňme ještě jednou: "pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů".

Myslím, že stejnou nezávislost, vyváženost, objektivitu a neprosazování ničích zájmů jsme tu měli naposledy za neblahé paměti fungujícího komunistického Ústavu pro nezávislou žurnalistiku, vlastně pardon, omyl, chtěl jsem napsat Úřadu pro tisk a informace pod vedením tehdejší Strany a Vlády.

Zdroje:

1) https://www.youtube.com/watch?v=dHN_eB0sKqo&t=654s
2) https://hlidacipes.org/andrej-babis-si-v-rozhlase-vypravel-co-chtel-neslo-o-diskusi-ale-o-zabavny-porad-haji-se-cro/
3) https://www.youtube.com/watch?v=42nbRf6P2YI&t=182s
4) https://www.youtube.com/watch?v=Njh6EH2iigk
5) https://hlidacipes.org/o-nas-2/redakce/

Autor: Lukáš Burget | sobota 5.10.2019 18:56 | karma článku: 48.11 | přečteno: 12540x

Další články blogera

Lukáš Burget

OSN: Začněte konečně mluvit genderově neutrálně a přestaňte říkat manžel a manželka!

Koronavirus není jedinou epidemií, která zachvátila lidstvo. Dávno před ní propukla epidemie genderismu a OSN ji šíří na všechny způsoby včetně toho, že nám diktuje nový slovník.

2.6.2020 v 10:00 | Karma článku: 29.70 | Přečteno: 602 | Diskuse

Lukáš Burget

Toto není lavička Václava Havla!

Když se toulám přírodou, občas se mi stane, že na politiku narazím i v místech, kde si právě od politiky chci odpočinout. Jedno takové místo jsem pro Vás vyfotografoval.

30.5.2020 v 9:00 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 2164 | Diskuse

Lukáš Burget

Lipovská vstoupí do Rady, Kalousek vystoupí z církve

Byli zvoleni tři z patnácti členů Rady České televize a reakce některých politiků stanovují nové dimenze hysterie

28.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 39.22 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Lukáš Burget

Roušku nebo nikáb? Aneb jak pracují média

Idnes si ve volném překladu článku z New York Times všímá údajně paradoxní situace: Zemí, kde je zakázáno náboženské zahalování obličeje a zároveň přikázána ochrana úst a nosu z důvodu epidemie koronaviru.

21.5.2020 v 14:00 | Karma článku: 33.18 | Přečteno: 1003 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K incidentu v Minneapolisu

Asi všichni jsme zaznamenali skandální a obtížně pochopitelný počin policie státu Minnesota (MN State Patrol), při němž byl v přímém přenosu zatčen štáb CNN v Minneapolisu.

29.5.2020 v 22:06 | Karma článku: 23.09 | Přečteno: 1652 | Diskuse

Jiří Turner

Připravme si spacáky, brzy půjdeme bivakovat na Kavčí hory!

Jak udělat z veřejnoprávní televize televizi vládní? Nejprve je třeba najít podporu ve Sněmovně a dosadit do Rady ty správné lidi, což se podařilo. Pak se vytvoří obecné přesvědčení, že ČT je třeba reformovat, rozumí se zestátnit.

29.5.2020 v 9:31 | Karma článku: 39.47 | Přečteno: 7337 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Líní kapři v zatuchlém rybníčku

Říká se, že změna je život a lépe kráčí životem ten, kdo dokáže změny přijímat, nebránit se jim a vidět je jako příležitost, výzvu.

28.5.2020 v 15:30 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 239 | Diskuse

Josef Nožička

Začátek konce demokracie? Ne, to jen Kalousek nevydýchal výsledek demokratické volby

Jsou výsledky dnešních voleb do Rady České televize důvodem k obavám o konec nezávislosti médií u nás, či dokonce o ohrožení demokracie v naší zemi?

27.5.2020 v 18:38 | Karma článku: 44.27 | Přečteno: 2683 | Diskuse

PhDr. Martin Opatrný, Ph.D.

Ostuda ministryně s jistotou desetinásobku

Mnozí finanční spekulanti se předhání v tom, jak co nejvíce znásobit vklady. Přeborníkem se v tomto směru ukázala ministryně financí Alena Schillerová.

23.5.2020 v 12:45 | Karma článku: 24.62 | Přečteno: 1205 | Diskuse
Počet článků 123 Celková karma 31.59 Průměrná čtenost 2672

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...