Kdo má vychcípat, kdo je invazní druh a co je to „předsudečná nenávist"?

20. 08. 2019 15:00:00
Dvě veřejně aktivní dámy, jedna herečka a jedna poslankyně, učinily dva nekonvenční výroky. Jednu z nich za to vyšetřuje policie, druhé dala policie pokoj. Nabízí se spekulace o tom, proč tomu tak je.

Vyjádření první:

Herečka Eva Holubová:

„Dodává, že nechápe, jak může Andrej Babiš chtít řídit stát jako firmu. To on je můj zaměstnanec, nechápu, že ho lidi volí. Zažili jsme, jak věci nebyly, jak byli lidé perzekvovaní, ale lidi možná chtějí zapomenout, jsou to zdevastovaný mozky“ /1/

„Naše generace musí vychcípat a nastoupí noví bojovníci“ /1/.

V jejím případě policie nekoná a je to tak samozřejmě zcela správně, stejně jako bylo správně, že nekonala, když třeba jiný umělec posílal v písni na prezidenta zubatou.

Vyjádření druhé:

Poslankyně za SPD Karla Maříková napsala na facebooku:

„Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU,“

Avšak zde už policie koná a vyšetřuje paní poslankyni kvůli „podněcování k nenávisti“ /2/.

Nebudu rozebírat, která z dam je mi více či méně sympatická, u obou by to skóre skončilo v záporných hodnotách. Nečekejte ode mě, že jednu z dam v jejím výroku podpořím a druhou zkritizuji. Nečekejte ode mě rozbor toho, která z žen „podněcovala k nenávisti“ více a která méně. Podle mého názoru jsou totiž oba výroky hloupé, zbytečně provokativní, nadmíru urážlivé a z podstaty nechutné. Sám jsem sice také schopen vyjádření řádně nabroušených, ale nečekejte ode mě, že budu nositeli opačného politického názoru přát smrt, nebo že budu skupinu lidí přirovnávat k obtížnému plevelu či havěti.

Ani v nejdivočejších snech by mě však nenapadlo, že za takové výroky bude někdo vyšetřován. Ani v nejdivočejších snech by mě nenapadlo, že se dožiji toho, jak v mé vlastní zemi, která si před třiceti lety vybojovala mezi ostatními svobodami také svobodu slova, bude opět prodloužená ruka státu vybírat ze všech možných urážlivých výroků ty, které za urážlivé považuje aktuální politická reprezentace, a bude jejich autory stíhat.

Je však jen náhodou, že pouze nenávistné výroky jednoho druhu jsou předmětem zájmu policie? Je pouze náhodou, že zrovna jistý pan Hamáček, toho času ministr vnitra, vyzývá k akci třeba tehdy, když se objeví nadávky a výhružky na v Německu odmítnutého a trestaného migranta, který přijel do naší země a znásilnil tu nezletilou dívku? Mimochodem, jak pokračuje vyšetřování tohoto odporného činu? A dalších činů? Už máme čistý stůl, už se můžeme zabývat tím, co kdo kde o kom nehezkého řekl? Tedy jen někdo a jen o někom, abychom si rozuměli...

Svoboda slova buď existuje, nebo neexistuje. Po hrůzách druhé světové války se vyspělé země rozhodly, že z principu svobody slova vyjmou šíření rasistických, nacistických a fašistických tezí, které u zrodu největšího krveprolití v dějinách lidstva stály. Určitě to bylo morální a moudré rozhodnutí a nikdo sebeméně neutrpí tím, že tyto smrtelně nebezpečné agresívní demagogie nemohou být šířeny.

Od té doby jsou však příslušné zákony – původně třeba proti „rasové nenávisti“ – účelově přifukovány, aby mohly stíhat „nenávist“ jakoukoli – přeložme si to správně, aby mohli stíhat kohokoli. Myslíte, že s tím „kohokoli“ přeháním? A co takhle pojem, který odhlasovala naše současná vláda 29.4.2019? Ano, jedná se o pojem z památné zprávy Hamáčkova ministerstva, o „extremismu a předsudečné nenávisti“. Je to tedy pojem. „Předsudečná nenávist“.

Čtěme černé na bílém:

„Projevy předsudečné nenávisti se liší od extremistických zejména tím, že nemusí být spojeny s některou z totalitních ideologií. Osoby, které se jich dopouštějí, nemusejí být nutně členové či příznivci extremistických hnutí. Rovněž u nich absentuje jasné volání po svržení systému pluralitní demokracie a jeho nahrazení systémem totalitním,“ /3/

Ano, milé dámy a milí pánové, tento pojem je možné aplikovat prakticky na každého, kdo si stěžuje a kdo kritizuje. Samozřejmě, jak kdo, jak koho. Zkrátka už je tu zase definována skupina současné vládní ideologii neloajálního obyvatelstva jako skupina občanů druhé kategorie, které musí rozebírat „Zpráva o extremismu a předsudečné nenávisti“. Rozdíl mezi například neonacistou a tím, kdo prostě jen nemá správné názory, je zaváděním pojmů jako je „předsudečná nenávist“ nebezpečně snižován. A když už máme novou skupinu nepřátel, co tedy bude dalším krokem? Nějaký nový „Pendrekový zákon?“

Až si letos v listopadu budou různé skupiny občanů připomínat třicáté výročí Sametové revoluce, byl bych rád, kdyby alespoň někteří nezapomněli ani na toto nebezpečí totalitního typu, které se po třiceti letech vítězství nad totalitou opět nenápadně vynořuje, a kdyby si uvědomili, že je-li jejich politický názor aktuálně v kurzu a druhý je stíhán, tak že zítra tomu může být právě opačně.

Zdroje:

1)

https://video.aktualne.cz/dvtv/proc-volime-babise-nevim-nase-generace-asi-musi-vychcipat-a/r~68e0a670c13911e9bb450cc47ab5f122/

2)

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Migranti-Jsou-jako-rekla-poslankyne-SPD-Policie-ji-stiha-Ale-toto-FOTO-se-prislusnikum-libit-nebude-593072?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

3)

https://www.ceska-justice.cz/2019/05/vlada-zavedla-pojem-predsudecna-nenavist-nespravnym-chovanim-se-muze-dopustit-každý/

Autor: Lukáš Burget | úterý 20.8.2019 15:00 | karma článku: 42.99 | přečteno: 2707x

Další články blogera

Lukáš Burget

A je po Čapáku!

Zdá se, že právě tohle mohou s úsměvem zvolat příznivci premiéra Babiše poté, co státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše i všech ostatních v kauze Čapí hnízdo.

13.9.2019 v 12:24 | Karma článku: 27.11 | Přečteno: 1171 | Diskuse

Lukáš Burget

Má kohout právo kokrhat a má poník právo páchnout?

V poslední době média popsala dva kuriózní sousedské spory: První byl o intenzitu zápachu poníka, druhý o hlasitost kokrhání kohouta.

6.9.2019 v 14:00 | Karma článku: 34.26 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Lukáš Burget

MeToo slaví zásadní úspěch: Muži se konečně bojí žen!

Trvalo to, ale nakonec se zdařilo. Podle posledního průzkumu se v USA začínají muži bát být s ženami o samotě, což je vysvětlováno jako důsledek kampaně proti sexuálnímu obtěžování s názvem MeToo.

2.9.2019 v 16:05 | Karma článku: 45.96 | Přečteno: 8410 | Diskuse

Lukáš Burget

Dnes už si lidé ve vlaku nepovídají

Vlakem jsem se najezdil více než dost při studiích a dodnes jezdím vlakem nejraději ze všech dopravních prostředků. Sedíte v kupé s neznámým člověkem naproti Vám a občas se setkáte pohledem. A najednou někdo z vás promluví...

27.8.2019 v 14:00 | Karma článku: 24.10 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Ostrá kritika teologie!

Je smutné, že existuje mnoho oblastí, ve kterých se současné křesťanství odklání od původního učení Ježíše Krista. A jedním z nich je právě teologie.

16.9.2019 v 15:26 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 166 | Diskuse

Jakub Moravčík

Levice a pravice filosoficky

O levici a pravici jsme historicky zvyklí přemýšlet hlavně v rozměru ekonomickém, o něco méně pak kulturním. Především ten kulturní rozměr má ale – mám za to – filosofické základy.

16.9.2019 v 11:41 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Beata Krusic

Parazit - aneb Pro vás, Karle...

"Vondráčková i Krampol truchlí." "Leukémie - jaká je šance na vyléčení?" Atakdáleatakdále. Zase ten bulvár, který má zase na kom kráááásně parazitovat.

16.9.2019 v 11:30 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 949 | Diskuse

Beata Krusic

Odpouštět, či neodpouštět...

Ok, budeme pokračovat:-). V tom věčně aktuálním tématu odpouštění-neodpouštění. (Snad už jen pro tu zajímavost, že já v noci - přesně na tohle téma chtěla psát, ale pak jsem to vzdala a vrhla se do říše snů...... A Vy?

16.9.2019 v 6:54 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 352 | Diskuse

Miloš Korotvička

Jak se pozná, že přijde krize

Pořád slyším ve zprávách o blížící se krizi. Jsem klidný. Krize je daleko. Je to v podstatě jednoduché. Vysvětlím.

16.9.2019 v 1:27 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 514 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 35.61 Průměrná čtenost 2126

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Najdete na iDNES.cz