Kupředu cenzura, zpátky ni krok!

12. 08. 2019 16:10:00
Pokrokářská revoluce si razí cestu dějinami a odstraní z ní všechny s nesprávnými názory. Ať je to miss Michigan, univerzitní profesor, nebo řadový uživatel Facebooku.

Nejen americkou, ale i českou veřejnost vzrušila zpráva o tom, jak byla pro škodlivé názory zbavena svého titulu Miss Michigan (1). Dívka se provinila tím, že citovala statistiku, která říká, že v USA je nejvíce černochů zabito při konfliktech mezi nimi samotnými, nikoli policisty či lidmi jiné barvy pleti. Provinila se také tím, že si odmítla navléci hidžáb, a patrně také tím, že podporovala prezidenta Trumpa.

Zatímco zbavit někoho titulu královny krásy pro jeho názory je tématem téměř bulvárním, vyhnat z univerzity řádného profesora jen proto, že názorově neladí s progresivistickou vlnou, to už je na pováženou. Ale bohužel se to děje a děje se tak stále častěji.

Jen tak namátkou:

Evoluční biolog Bret Weinstein a jeho manželka antropoložka Heather Heyingová byli vyhnáni z americké Evergreen State College, když se odmítnuli zúčastnit takzvaného „Dne absence“ (2).

V „Den absence“ původně zůstávali studenti a učitelé menšinových ras doma, aby univerzita pocítila, jak důležití pro ni jsou. Nyní měla být tato dlouhodobá tradice změněna tak, že byli požádáni naopak bílí studenti a učitelé, aby do školy ten den nechodili. Weinstein se vyjádřil proti tomu a označil to za nebezpečný precedens.

Nastaly studentské protesty, obviňování Weinsteina i jeho ženy z „rasismu“ a nebezpečné výhružky. Došlo to tak daleko, že místní policie Weinsteinovi sdělila, že už ho nemůže dále chránit a přiměla ho k opuštění univerzitního kampusu. Weinstein nějakou dobu učil svou třídu ve veřejném parku, nakonec se však i se svojí manželkou odstěhoval a oba dostali od univerzity vysoké odstupné.

Co se facebooku, twitteru a dalších sociálních sítí týče, tak případy, kolikrát byl uživateli zablokován účet na Facebooku z absurdních důvodů se snad už nedají ani spočítat. Přitom všechny tyto zásahy do svobody slova jsou vždy obhajovány nutností zabránit „hate speech“ (nenávistné mluvě) a vůbec jakémukoli „zlému“ vyjadřování se.

Například v sousedním Německu už delší dobu platí zákon, dle kterého musí sociální sítě do 24 hodin odstranit problémový obsah pod pokutou 50 milionů eur. O tom, co je závadné rozhoduje pochopitelně správce sociální sítě, a tak pod hrozbou pokuty okamžitě smaže cokoli, co by jen mohlo nelegálností zavánět. Ostatně, padesát milionů eur není žádný pakatel. Je příznačné, že jednou z prvních obětí zákona se stala místopředsedkyně opoziční AFD (4), které byl zablokován účet na Twitteru.

Fenomén boje proti až dosud zaručené svobodě slova se zkrátka šíří celým světem a řádně pokrokově se k němu hodlá postavit i OSN (6). Sám předseda António Gutteres se poslední dobou osobně zajímá o možnosti, jak zarazit fenomén „hate speech“. OSN tudíž představila „Strategii a akční plán proti hate speech“.

Pojďme si ze strategie ocitovat to nejdůležitější: Samotnou definici „nenávistné mluvy“.

„V kontextu tohoto dokumentu se termín nenávistná mluva chápe jako jakákoli komunikace v řeči, psaní nebo chování, které útočí nebo používá pejorativní nebo diskriminační jazyk s odkazem na osobu nebo skupinu na základě toho, kdo jsou, jinými slovy, na základě jejich náboženství, etnicity, národnosti,rasy, barvy, původu, pohlaví nebo jiného faktoru identity. (5) /Překlad pomocí Google/.

Také se těšíte na to, jak budete soudci používajícímu tuto definici vysvětlovat, že proti tomu či tamtomu nic nemáte? Na to, jak Vás bude moci kdokoli žalovat, odsoudit, zničit jen proto, že jste si dovolil „nenávistnou mluvu“ dle tak extrémně otevřené definice?

Také se těšíte na krásný nový svět zavřených úst a povinných úsměvů?

Zdroje:

  1. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-miss-rasismus-islam-trump-hidzab-cernosi.A190723_114052_zahranicni_luka
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Bret_Weinstein
  3. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/foldyna-uz-do-cssd-nepatri-vzkazal-petricek-40292836
  4. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-netzdg-facebook-twitter-afd.A180106_374481_zahranicni_aha
  5. https://www.un.org/en/genocideprevention/documents/UN%20Strategy%20and%20Plan%20of%20Action%20on%20Hate%20Speech%2018%20June%20SYNOPSIS.pdf

6. https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-osn-zahajila-totalni-valku-proti-svobode-slova.A190808_221132_p_zahranici_wag

Autor: Lukáš Burget | pondělí 12.8.2019 16:10 | karma článku: 36.70 | přečteno: 935x

Další články blogera

Lukáš Burget

Kdo má vychcípat, kdo je invazní druh a co je to „předsudečná nenávist"?

Dvě veřejně aktivní dámy, jedna herečka a jedna poslankyně, učinily dva nekonvenční výroky. Jednu z nich za to vyšetřuje policie, druhé dala policie pokoj. Nabízí se spekulace o tom, proč tomu tak je.

20.8.2019 v 15:00 | Karma článku: 42.05 | Přečteno: 2220 | Diskuse

Lukáš Burget

Pokuta za výzvu k „zapalování autobusů s migranty“? Nikoli, rovnou soud.

"A my na ně budeme platit. Proč radši ty autobusy nezapálili" napsala žena na Facebooku. Čelí za to sankcím. Jsou oprávněné? Jsou spravedlivé?

14.8.2019 v 12:00 | Karma článku: 38.54 | Přečteno: 1313 | Diskuse

Lukáš Burget

Pražský LGBT karneval a objevy paní Šabatové

Není nic špatného na tom být příslušníkem sexuální menšiny, není nic špatného na tom uspořádat s přáteli veselý průvod. Že by však LGBT aktivistům šlo pouze o tohle? Ale kdepak.

7.8.2019 v 16:15 | Karma článku: 42.45 | Přečteno: 1865 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

A proč vlastně ne - Jirka Paroubek? 2.

Už jednou, tuším, že tak před třemi lety, jsem napsala svůj první blog na téma návratu Jiřího Paroubka. Proto dnešní blog nadepisuji stejně, ale s dvojkou na konci.

21.8.2019 v 16:29 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 311 | Diskuse

Pavel Vrba

Když se nakonec rozhodnu dobře

Co je to vlastně lidský život? Třeba hledání sama sebe a hledání něčeho krásného. Prostě něčeho, co nás drží při životě. A je to těžký, protože nás ze všech stran útočí tlaky konzumní společnosti, negativní zprávy a humus politiky

21.8.2019 v 16:19 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 175 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Ptej se a poslouchej aneb Mělo by se vzpomínat na rok 1968

Les, spousta hub, ticho, jen zpěv ptáků a najednou ... ruská vojenská auta. Psal se rok 1968, byl jedenadvacátý srpen a moje maminka měla za pár dní porodit moji sestru Ivetu.

21.8.2019 v 15:52 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 313 | Diskuse

Jarka Jarvis

Hop sem, hop tam: Jižní Dakota

Bitky s Indiány, zlatá horečka v Černých horách, Wild Bill Hickok, Calamity Jane a městečko Deadwood, kde pistolníci nosili kolty proklatě nízko, a kořalka tekla proudem... Prostě divokej západ, jak nám ho ukazovali ve filmech.

21.8.2019 v 15:45 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 136 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nová doba

Za poslední roky se s podnebím na Zemi nic zvláštního nestalo. Přitom hlasitost hysterického alarmismu se zvýšila několikanásobně. O čem to svědčí?

21.8.2019 v 13:04 | Karma článku: 37.19 | Přečteno: 1013 | Diskuse
Počet článků 62 Celková karma 37.18 Průměrná čtenost 2052

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Najdete na iDNES.cz