Kupředu cenzura, zpátky ni krok!

12. 08. 2019 16:10:00
Pokrokářská revoluce si razí cestu dějinami a odstraní z ní všechny s nesprávnými názory. Ať je to miss Michigan, univerzitní profesor, nebo řadový uživatel Facebooku.

Nejen americkou, ale i českou veřejnost vzrušila zpráva o tom, jak byla pro škodlivé názory zbavena svého titulu Miss Michigan (1). Dívka se provinila tím, že citovala statistiku, která říká, že v USA je nejvíce černochů zabito při konfliktech mezi nimi samotnými, nikoli policisty či lidmi jiné barvy pleti. Provinila se také tím, že si odmítla navléci hidžáb, a patrně také tím, že podporovala prezidenta Trumpa.

Zatímco zbavit někoho titulu královny krásy pro jeho názory je tématem téměř bulvárním, vyhnat z univerzity řádného profesora jen proto, že názorově neladí s progresivistickou vlnou, to už je na pováženou. Ale bohužel se to děje a děje se tak stále častěji.

Jen tak namátkou:

Evoluční biolog Bret Weinstein a jeho manželka antropoložka Heather Heyingová byli vyhnáni z americké Evergreen State College, když se odmítnuli zúčastnit takzvaného „Dne absence“ (2).

V „Den absence“ původně zůstávali studenti a učitelé menšinových ras doma, aby univerzita pocítila, jak důležití pro ni jsou. Nyní měla být tato dlouhodobá tradice změněna tak, že byli požádáni naopak bílí studenti a učitelé, aby do školy ten den nechodili. Weinstein se vyjádřil proti tomu a označil to za nebezpečný precedens.

Nastaly studentské protesty, obviňování Weinsteina i jeho ženy z „rasismu“ a nebezpečné výhružky. Došlo to tak daleko, že místní policie Weinsteinovi sdělila, že už ho nemůže dále chránit a přiměla ho k opuštění univerzitního kampusu. Weinstein nějakou dobu učil svou třídu ve veřejném parku, nakonec se však i se svojí manželkou odstěhoval a oba dostali od univerzity vysoké odstupné.

Co se facebooku, twitteru a dalších sociálních sítí týče, tak případy, kolikrát byl uživateli zablokován účet na Facebooku z absurdních důvodů se snad už nedají ani spočítat. Přitom všechny tyto zásahy do svobody slova jsou vždy obhajovány nutností zabránit „hate speech“ (nenávistné mluvě) a vůbec jakémukoli „zlému“ vyjadřování se.

Například v sousedním Německu už delší dobu platí zákon, dle kterého musí sociální sítě do 24 hodin odstranit problémový obsah pod pokutou 50 milionů eur. O tom, co je závadné rozhoduje pochopitelně správce sociální sítě, a tak pod hrozbou pokuty okamžitě smaže cokoli, co by jen mohlo nelegálností zavánět. Ostatně, padesát milionů eur není žádný pakatel. Je příznačné, že jednou z prvních obětí zákona se stala místopředsedkyně opoziční AFD (4), které byl zablokován účet na Twitteru.

Fenomén boje proti až dosud zaručené svobodě slova se zkrátka šíří celým světem a řádně pokrokově se k němu hodlá postavit i OSN (6). Sám předseda António Gutteres se poslední dobou osobně zajímá o možnosti, jak zarazit fenomén „hate speech“. OSN tudíž představila „Strategii a akční plán proti hate speech“.

Pojďme si ze strategie ocitovat to nejdůležitější: Samotnou definici „nenávistné mluvy“.

„V kontextu tohoto dokumentu se termín nenávistná mluva chápe jako jakákoli komunikace v řeči, psaní nebo chování, které útočí nebo používá pejorativní nebo diskriminační jazyk s odkazem na osobu nebo skupinu na základě toho, kdo jsou, jinými slovy, na základě jejich náboženství, etnicity, národnosti,rasy, barvy, původu, pohlaví nebo jiného faktoru identity. (5) /Překlad pomocí Google/.

Také se těšíte na to, jak budete soudci používajícímu tuto definici vysvětlovat, že proti tomu či tamtomu nic nemáte? Na to, jak Vás bude moci kdokoli žalovat, odsoudit, zničit jen proto, že jste si dovolil „nenávistnou mluvu“ dle tak extrémně otevřené definice?

Také se těšíte na krásný nový svět zavřených úst a povinných úsměvů?

Zdroje:

  1. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-miss-rasismus-islam-trump-hidzab-cernosi.A190723_114052_zahranicni_luka
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Bret_Weinstein
  3. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/foldyna-uz-do-cssd-nepatri-vzkazal-petricek-40292836
  4. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-netzdg-facebook-twitter-afd.A180106_374481_zahranicni_aha
  5. https://www.un.org/en/genocideprevention/documents/UN%20Strategy%20and%20Plan%20of%20Action%20on%20Hate%20Speech%2018%20June%20SYNOPSIS.pdf

6. https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-osn-zahajila-totalni-valku-proti-svobode-slova.A190808_221132_p_zahranici_wag

Autor: Lukáš Burget | pondělí 12.8.2019 16:10 | karma článku: 36.86 | přečteno: 967x

Další články blogera

Lukáš Burget

Čína, Turecko, Španělsko: Tři země, tři masakry, tři přístupy

Čína versus Hongkong, Turecko versus Kurdové v Sýrii, Španělsko versus Katalánsko. Právě dnes a všem na očích státní moc masakruje národnostní skupiny za to, že si dovolují žádat sebeurčení.

19.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.99 | Přečteno: 6288 | Diskuse

Lukáš Burget

Do třetice o Xaverovi Veselém: Xaver Veselý odpovídá na moje otázky

Na základě diskuze pod mým minulým blogem jsem panu Veselému položil tři otázky. Pan Veselý mi obratem odpověděl a já s jeho svolením odpovědi publikuji, a to v plném znění a bez komentářů.

16.10.2019 v 8:01 | Karma článku: 33.91 | Přečteno: 1564 | Diskuse

Lukáš Burget

Hořká reakce pana Neumanna z Hlídacího psa na reportáž Xavera Veselého

Minule jsem Vás seznámil s reportáží Luboše Xavera Veselého o pozoruhodném „Ústavu nezávislé žurnalistiky“. Nyní se podíváme na reakci pana Neumanna ze zmíněného spolku.

15.10.2019 v 12:00 | Karma článku: 41.95 | Přečteno: 2147 | Diskuse

Lukáš Burget

Xaver Veselý, Česká televize a "Ústav nezávislé žurnalistiky"

Pozornost veřejnosti nedávno vzbudila rozmíška moderátora Xavera Veselého s redaktorkou pořadu Newsroom České televize. K tomu, co už bylo řečeno, dodává pan Veselý další zajímavá fakta.

5.10.2019 v 18:56 | Karma článku: 48.08 | Přečteno: 11870 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jakub Beznoska

Město přidělilo byty nepřizpůsobivým...

...dům poté bude muset hlídat ostraha a bezpečnostní kamery.. Již z tohoto lze usuzovat, že se sociální projekt moc nepovedl.

21.10.2019 v 22:28 | Karma článku: 34.13 | Přečteno: 878 | Diskuse

Jarka Jarvis

Oči jako rys

Oči jsou prý okna do duše. Nebo jako studánky - jen do nich plivnout, říkali chuligáni za mých mladých let. Ovšem časy se mění; křišťálové studánky, které si pamatuji, stačily od té doby vyschnout, a chuligáni?

21.10.2019 v 21:56 | Karma článku: 2.70 | Přečteno: 88 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Zakládám klub přátel CO2

Musím zcela zodpovědně říct, že CO2 je kamarád. Je to dokonce velmi důležitý kamarád. Protože například pivo bez CO2 by nebylo k pití. Víno také bez produkce CO2 nevyrobíte.

21.10.2019 v 19:41 | Karma článku: 33.57 | Přečteno: 633 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Jak jsem dělala autoškolu

Autoškolu jsem dělala dálkově. V osmdesátých letech to šlo. Znamenalo to, že první pomoc a údržbu vozidla si nastuduji sama a místo výuky jsem si byla čtyřikrát napsat cvičně test. Povinně jsem musela absolvovat jízdy na trenažéru

21.10.2019 v 18:29 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 290 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Buď jsi velký nebo malý, aneb Toto není o pindících

Jiří Turnere díky za článek, fakt díky za ten výstižný název, ale i za samotný obsah, protože od včerejšího dne přemýšlím, jak nenápadně popsat nenávist a závist, kterou sleduji a cítím, i když už dávno na ni nereaguji, přesto....

21.10.2019 v 17:56 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 509 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 35.45 Průměrná čtenost 2241

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Najdete na iDNES.cz