Kupředu cenzura, zpátky ni krok!

12. 08. 2019 16:10:00
Pokrokářská revoluce si razí cestu dějinami a odstraní z ní všechny s nesprávnými názory. Ať je to miss Michigan, univerzitní profesor, nebo řadový uživatel Facebooku.

Nejen americkou, ale i českou veřejnost vzrušila zpráva o tom, jak byla pro škodlivé názory zbavena svého titulu Miss Michigan (1). Dívka se provinila tím, že citovala statistiku, která říká, že v USA je nejvíce černochů zabito při konfliktech mezi nimi samotnými, nikoli policisty či lidmi jiné barvy pleti. Provinila se také tím, že si odmítla navléci hidžáb, a patrně také tím, že podporovala prezidenta Trumpa.

Zatímco zbavit někoho titulu královny krásy pro jeho názory je tématem téměř bulvárním, vyhnat z univerzity řádného profesora jen proto, že názorově neladí s progresivistickou vlnou, to už je na pováženou. Ale bohužel se to děje a děje se tak stále častěji.

Jen tak namátkou:

Evoluční biolog Bret Weinstein a jeho manželka antropoložka Heather Heyingová byli vyhnáni z americké Evergreen State College, když se odmítnuli zúčastnit takzvaného „Dne absence“ (2).

V „Den absence“ původně zůstávali studenti a učitelé menšinových ras doma, aby univerzita pocítila, jak důležití pro ni jsou. Nyní měla být tato dlouhodobá tradice změněna tak, že byli požádáni naopak bílí studenti a učitelé, aby do školy ten den nechodili. Weinstein se vyjádřil proti tomu a označil to za nebezpečný precedens.

Nastaly studentské protesty, obviňování Weinsteina i jeho ženy z „rasismu“ a nebezpečné výhružky. Došlo to tak daleko, že místní policie Weinsteinovi sdělila, že už ho nemůže dále chránit a přiměla ho k opuštění univerzitního kampusu. Weinstein nějakou dobu učil svou třídu ve veřejném parku, nakonec se však i se svojí manželkou odstěhoval a oba dostali od univerzity vysoké odstupné.

Co se facebooku, twitteru a dalších sociálních sítí týče, tak případy, kolikrát byl uživateli zablokován účet na Facebooku z absurdních důvodů se snad už nedají ani spočítat. Přitom všechny tyto zásahy do svobody slova jsou vždy obhajovány nutností zabránit „hate speech“ (nenávistné mluvě) a vůbec jakémukoli „zlému“ vyjadřování se.

Například v sousedním Německu už delší dobu platí zákon, dle kterého musí sociální sítě do 24 hodin odstranit problémový obsah pod pokutou 50 milionů eur. O tom, co je závadné rozhoduje pochopitelně správce sociální sítě, a tak pod hrozbou pokuty okamžitě smaže cokoli, co by jen mohlo nelegálností zavánět. Ostatně, padesát milionů eur není žádný pakatel. Je příznačné, že jednou z prvních obětí zákona se stala místopředsedkyně opoziční AFD (4), které byl zablokován účet na Twitteru.

Fenomén boje proti až dosud zaručené svobodě slova se zkrátka šíří celým světem a řádně pokrokově se k němu hodlá postavit i OSN (6). Sám předseda António Gutteres se poslední dobou osobně zajímá o možnosti, jak zarazit fenomén „hate speech“. OSN tudíž představila „Strategii a akční plán proti hate speech“.

Pojďme si ze strategie ocitovat to nejdůležitější: Samotnou definici „nenávistné mluvy“.

„V kontextu tohoto dokumentu se termín nenávistná mluva chápe jako jakákoli komunikace v řeči, psaní nebo chování, které útočí nebo používá pejorativní nebo diskriminační jazyk s odkazem na osobu nebo skupinu na základě toho, kdo jsou, jinými slovy, na základě jejich náboženství, etnicity, národnosti,rasy, barvy, původu, pohlaví nebo jiného faktoru identity. (5) /Překlad pomocí Google/.

Také se těšíte na to, jak budete soudci používajícímu tuto definici vysvětlovat, že proti tomu či tamtomu nic nemáte? Na to, jak Vás bude moci kdokoli žalovat, odsoudit, zničit jen proto, že jste si dovolil „nenávistnou mluvu“ dle tak extrémně otevřené definice?

Také se těšíte na krásný nový svět zavřených úst a povinných úsměvů?

Zdroje:

  1. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-miss-rasismus-islam-trump-hidzab-cernosi.A190723_114052_zahranicni_luka
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Bret_Weinstein
  3. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/foldyna-uz-do-cssd-nepatri-vzkazal-petricek-40292836
  4. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-netzdg-facebook-twitter-afd.A180106_374481_zahranicni_aha
  5. https://www.un.org/en/genocideprevention/documents/UN%20Strategy%20and%20Plan%20of%20Action%20on%20Hate%20Speech%2018%20June%20SYNOPSIS.pdf

6. https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-osn-zahajila-totalni-valku-proti-svobode-slova.A190808_221132_p_zahranici_wag

Autor: Lukáš Burget | pondělí 12.8.2019 16:10 | karma článku: 36.69 | přečteno: 928x

Další články blogera

Lukáš Burget

Pokuta za výzvu k „zapalování autobusů s migranty“? Nikoli, rovnou soud.

"A my na ně budeme platit. Proč radši ty autobusy nezapálili" napsala žena na Facebooku. Čelí za to sankcím. Jsou oprávněné? Jsou spravedlivé?

14.8.2019 v 12:00 | Karma článku: 38.36 | Přečteno: 1285 | Diskuse

Lukáš Burget

Pražský LGBT karneval a objevy paní Šabatové

Není nic špatného na tom být příslušníkem sexuální menšiny, není nic špatného na tom uspořádat s přáteli veselý průvod. Že by však LGBT aktivistům šlo pouze o tohle? Ale kdepak.

7.8.2019 v 16:15 | Karma článku: 42.38 | Přečteno: 1833 | Diskuse

Lukáš Burget

Nelegální migrantka z Nigérie zatím nebude vyhoštěna

Pozornost veřejnosti vzbudil případ migrantky z Nigérie, která v Česku pobývala na falešné doklady a živila se jako striptýzová tanečnice v jednom plzeňském nočním baru. Soud nyní zamítl prvoinstanční rozhodnutí o jejím vyhoštění.

6.8.2019 v 11:13 | Karma článku: 42.64 | Přečteno: 2273 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Aleš Szabó

Pod pláštěm osvěty se blíží doba temna!

Střípky do mozaiky jsou skládané za určité časové období. Vše má svou časovou posloupnost a vše do sebe zapadá jako dílky do skládačky puzzle. Stačí se jen zamyslet jak jde vše za sebou. Nic se neděje, jde jen o svobodu slova

20.8.2019 v 0:01 | Karma článku: 30.53 | Přečteno: 491 | Diskuse

Beata Krusic

Kluci, jděte od válu - aneb rekonstrukce vlády...

Naturel každého z nás je plný různorodých pochodů, hnutí, impulsů, představ, potřeb, emocí, přání..... A já mám nyní jedno jediné, intenzivní, konkrétní, opravdové přání.

19.8.2019 v 23:27 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 252 | Diskuse

František Skopal

O výjimečnosti pohledu dávných židů na Stvořitele

Židovský národ v minulosti, zvláště podotýkám v minulosti a ne v současnosti, měl výsadní postavení ze všech národů světa. Nestalo se tak však z nějaké libovůle.

19.8.2019 v 14:25 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 224 | Diskuse

Jakub Moravčík

Nevzniklí lidé svým nevznikem netrpí. A my?

Rozuměj: a co my, my jejich nevznikem trpíme, nebo taky ne? Nejen o tom bude dnešní „tvrdě filosofický“ text. Téma „možných lidí“ mi prostě nedá spát a možná se k němu nevracím naposled.

19.8.2019 v 11:53 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 300 | Diskuse

Marek Valiček

... k zadkům černošek jsem nikdy nečuchala

"... no jo, kluci, tenhle vítr, co vám teď čechrá vlasy, přiletěl ze Zanzibaru. Ještě ráno tam hladil holý zadky černošek a najednou se vám honí po hlavě." Nad nůší po okraj plnou natrhaných jeřabin člověka napadnou různosti...

19.8.2019 v 9:00 | Karma článku: 30.42 | Přečteno: 1064 | Diskuse
Počet článků 61 Celková karma 37.30 Průměrná čtenost 2048

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Najdete na iDNES.cz