Evropské volby si rozvracet nedáme!

7. 05. 2019 11:00:00
V sídle společnosti Facebook v Dublinu je od minulého týdne v činnosti operační centrum a jeho čtyřicetičlenný tým, který „monitoruje pokusy ovlivnit volby do Evropského parlamentu“.

Inu zdá se, že po výsledku amerických prezidentských voleb, kdy agenti Vladimira Vladimiroviče patrně s pistolí u hlavy nutili americké voliče dávat hlasy Trumpovi, jinak se rozhodnutí Američanů samozřejmě nedá vysvětlit, se již establishment poučil a nenechá předem nic náhodě. Nesmírně trapná maškaráda hraní si na „ovlivňování voleb“ tedy ve společné režii západoevropských vlád a sociálních sítí vtrhla naplno i do evropského virtuálního veřejného prostoru.

Středobodem všeho je rádoby vágní „označení příspěvku za škodlivý“ (1). V tomto kontextu tedy příspěvku, který může „ovlivnit volby“, či „šířit fake news“, jak o tom bude ještě řeč.

Především si položme otázku, co vlastně to „ovlivňování voleb“ znamená:

Je to snad normální placená reklama té či oné politické strany na tom či onom webu nebo sociální síti?

Je to publikování názorů politiků nebo příznivců té či oné strany?

Je to propaganda česká, německá, americká, ruská, čínská?

Začíná „ovlivňování voleb“ tím, že jsou vyjádřeny názory v rozporu s pohledem současného establishmentu, nebo začíná „ovlivňování voleb“ tím, že ona propaganda není označena výrazným písmem v černém obdélníku s varováním:

„Pozor, toto je snaha o ovlivňování voleb, ovlivňování voleb způsobuje debilitu“ spolu s naturalistickým obrázkem zničeného mozku ubožáka závislého na ovlivňovačích voleb, jak to znají kuřáci z krabiček cigaret?

Kéž by to bylo tak lehké, jako s těmi obaly cigaret, kde má taková pitomost alespoň nějaký smysl a dobře míněný základ, protože všichni vědí, že škodlivost cigaret na lidské zdraví je neoddiskutovatelným faktem.

Jenže kdo posoudí u politických názorů nebo politické reklamy, zda se jedná o propagandu, tím spíše propagandu škodlivou? Kde je rozdíl mezi něčí reklamou a něčí propagandou? Vždyť se, pro pána krále, stále bavíme o politice, jaká politická reklama není propagandou? Samozřejmě, že žádná.

Nebo snad začíná „ovlivňování voleb“ tím nádherným novotvarem „fake news?“ Ovlivní volby do Evropského parlamentu to, že jakýsi ruský web s mizivou čteností českými čtenáři napíše, že namísto několika stovek příznivců té zlé SPD se jich sešlo dvacet tisíc? Mají ti, kteří se tak strachují o „ovlivňování voleb“ opravdu voliče za nemyslící idioty?

Je ovšem „ovlivňování voleb“ také to, když někdo napíše, jak mnoho dostává Česká republika na štědrých dotacích z Evropské unie a tvrdí, že je to čistý příjem, ale zapomene například připsat, jak mnoho naše země tratí na nutnosti uplatňovat stále rostoucí štos stále podrobnějších a bizarnějších evropských norem na všechno?

Myslí si snad ti, kteří zřizují operační centra a jako Facebook týmy s „mluvčími všech 24 jazyků členů Evropské unie“ (1), že je daný tým tvořen nadlidmi, kteří jsou nadaní neomylným smyslem pro pravdu a jsou přítomní u všech událostí na celém světě, aby kontrolovali, zda ta či ona informace je pravdivá, nebo mylná, zlá, zavádějící „fake news“?

Samozřejmě, že nikoli. Bude to jen kolektiv lidí s předem danými úkoly zamezit šíření toho či onoho světonázoru, byť by nijak neporušoval zákony. Jejich kolegové se už dávno činí s různou blokací příspěvků porušujících „pravidla komunity“, přičemž ta pravidla komunity a zejména jejich interpretace často přesahují uvěřitelné meze absurdity.

Nebude to zkrátka nic jiného, než stejná úderka, jako je třeba ministrem Chovancem neblahé paměti zřízené „Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám“, které má v popisu práce také „boj proti fake news“ a činí se v tomto ohledu tak, až daňový poplatník zapláče.

Čím více takových hloupých snah establishmentu vymývat lidem mozky přibude, tím více lidí bude odmítat jakékoli oficiální sdělení a tím více lidí se bude přiklánět k té či oné konspirační teorii, či jinak řečeno propagandě a fake news dohromady.

V současné době prohlubovaná kooperace západoevropských vlád se sociálními sítěmi a jejich společná snaha nařídit lidem oficiální úhel pohledu a potírat ty neoficiální je jedním z nejzávažnějších ohrožení demokracie, mnohem závažnějším, než ten či onen propagandistický inzerát skrytě financovaný ruskou, čínskou nebo – doplňte si dle svých preferencí – jakoukoli jinou zlou vládou.

Nechte, pro všechny svaté, lidi, ať čtou a v mezích zákona publikují, co chtějí, snažte se vychovávat děti ke kritickému myšlení a třídění informací, kterými se budou zabývat a které nechají ležet, a uděláte tisíckrát záslužnější práci než všechna „operační centra“ a „protidezinformační útvary“ světa.

Zdroj:

1) https://www.novinky.cz/internet-a-pc/504224-facebook-pod-kontrolou-stab-monitoruje-pokusy-ovlivnit-evropske-volby.html

Autor: Lukáš Burget | úterý 7.5.2019 11:00 | karma článku: 36.94 | přečteno: 1016x

Další články blogera

Lukáš Burget

A je po Čapáku!

Zdá se, že právě tohle mohou s úsměvem zvolat příznivci premiéra Babiše poté, co státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše i všech ostatních v kauze Čapí hnízdo.

13.9.2019 v 12:24 | Karma článku: 27.11 | Přečteno: 1171 | Diskuse

Lukáš Burget

Má kohout právo kokrhat a má poník právo páchnout?

V poslední době média popsala dva kuriózní sousedské spory: První byl o intenzitu zápachu poníka, druhý o hlasitost kokrhání kohouta.

6.9.2019 v 14:00 | Karma článku: 34.26 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Lukáš Burget

MeToo slaví zásadní úspěch: Muži se konečně bojí žen!

Trvalo to, ale nakonec se zdařilo. Podle posledního průzkumu se v USA začínají muži bát být s ženami o samotě, což je vysvětlováno jako důsledek kampaně proti sexuálnímu obtěžování s názvem MeToo.

2.9.2019 v 16:05 | Karma článku: 45.96 | Přečteno: 8410 | Diskuse

Lukáš Burget

Dnes už si lidé ve vlaku nepovídají

Vlakem jsem se najezdil více než dost při studiích a dodnes jezdím vlakem nejraději ze všech dopravních prostředků. Sedíte v kupé s neznámým člověkem naproti Vám a občas se setkáte pohledem. A najednou někdo z vás promluví...

27.8.2019 v 14:00 | Karma článku: 24.10 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jakub Cihlář

Politika dnešní doby: horší politici, nebo voliči?

"A bylo Kosovo..." Úvod jako z pohádky se ani tak netýká vzniku tohoto státu, jako spíše kauzy, která znovu proběhla našimi médii a opět rozdmýchala reakce odpůrců prezidenta Republiky. Nové žrádlo pro rozdělenou společnost?

16.9.2019 v 10:48 | Karma článku: 17.61 | Přečteno: 444 | Diskuse

Jan Dvořák

Poslední slovo bude mít Zeman. Pavel, nebo Miloš?

Každou vteřinou se nemilosrdně krátí tříměsíční lhůta, kdy nejvyšší státní zástupce má vydat osudové rozhodnutí - buď potvrdit, že premiér dál stíhán nebude, nebo ho naopak poslat před soud, kdy poté bude možná úpět v žaláři.

16.9.2019 v 9:48 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 318 | Diskuse

Libor Popovský

Nebezpečný stalinismus uvědomělé krajní levice

Článek Alana M. Dershowitze "The Dangerous Stalinism of the "Woke" Hard-Left", který vyšel 31. srpna 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

16.9.2019 v 9:11 | Karma článku: 22.29 | Přečteno: 454 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie

Na zastavení stíhání pana Babiše v kauze Čapí hnízdo reagovali politici různě. Někteří přitom zapomněli na to, jak důležitým pilířem demokracie justice je a že je ošidné ji zpochybňovat. Politické zájmy ale měly přednost.

16.9.2019 v 9:01 | Karma článku: 39.32 | Přečteno: 3522 | Diskuse

Jan Bartoň

Kriminalizace Andreje Babiše zkrachovala

Andrej Babiš není první český premiér, který čelil pokusu o kriminalizaci své osoby. Tím prvním českým premiérem, který je stále orgány činnými v trestních věcech sledován a čelí soudům, je Petr Nečas.

16.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 33.60 | Přečteno: 806 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 35.61 Průměrná čtenost 2126

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Najdete na iDNES.cz