Tak co je správně? Koronavirus, nebo „čínská chřipka?“

2. 04. 2020 16:30:00
První slovo se už zažilo a používá ho lid obecný, druhé slovo se nezažilo, ale snaží se ho protlačit někteří ideologové.

Ovšem ten správný název pro dané onemocnění zní "COVID-19" /4/. Jenže baví-li se Pepa s Tondou, tak prostě to „COVID-19“ nějak špatně leze z pusy, a navíc, kdo si má pamatovat, jestli je to devatenáct, dvacet, nebo sto padesát? Pepa tedy Tondovi řekne, že Honza má koronavirus, a všichni ví, o co jde. Skutečnost, že jde o onemocnění způsobené nějakým konkrétním virem ze skupiny koronavirů, ta je z praktického hlediska vážně fuk.

Označení „čínská chřipka“ se snaží prosadit třeba americký prezident Donald Trump /2/, a to přinejmenším ze dvou důvodů: Za prvé je Čína zásadním geopolitickým soupeřem Spojených států, a za druhé má tento název šanci stočit pozornost od pomalé a nedostatečné reakce americké vlády na Čínu jako ohnisko nákazy.

V českých poměrech pak označení „čínská chřipka“ razí třeba Miroslav Kalousek /2/. Ten má na Čínu pifku z ryze ideologických důvodů, protože na něco těch svých pět procent voličů utáhnout musí a patrně pojal podezření, že zabalit se jednou za čas do tibetské vlajky by k tomu nemuselo stačit.

Já oběma pánům vzkazuji, že kdysi v Československu proběhnul pokus přejmenovat Škodovku na „Závody Vladimíra Iljiče Lenina“/3/. V zahraničí ale nikdo netušil, co si pod tím má představit, každý totiž znal jen tu starou dobrou Škodovku. A tak se stal zázrak a strana a vláda seznaly, že tudy cesta nevede, a přejmenovávaly po svém revolucionářském guru už raději pouze ty instituce, u kterých to nemělo vliv na zahraniční odbyt.

Svést epidemii na nějakou nenáviděnou zemi, „která za to může“ je ostatně koníčkem etymologů – ideologů po celé dějiny. Kupříkladu syfilidě říkali Italové „francouzská nemoc“, Francouzi samozřejmě naopak „italská nemoc“, syfilis byl dle dílčích ohnisek nákazy nazýván nemocí uherskou, španělskou a kdoví jakou ještě. Dnes převládá názor, že nejvíce se o rozšíření syfilidy v Evropě zasloužilo tažení francouzského krále Karla VIII. do Itálie. Při té příležitosti některá města předem kapitulovala a panovníka přivítala, zkrátka se dle všeho více smilnilo, než bojovalo, a k italským kurtizánám se toho přestěhovalo více, než jen žoldy od francouzského krále.

Dodnes ovšem nevíme jistě, odkud vlastně syfilis do Evropy přišel. Bylo to z tehdy nově objevené Ameriky? Nebo šlo o mutaci z příbuzných forem rozšířených ve Středozemí, Skandinávii a Mezopotámii /1/? Stejně tak ani dnes není jisté, zda bude původ viru způsobujícího COVID-19 určen s naprostou jistotou. Proč bychom mu tedy měli říkat „čínská chřipka?“

Nelze však pominout, že k označování choroby za "čínskou chřipku" existují i zcela praktické důvody. Předně, z Číny se tato nákaza prokazatelně rozšířila, a je vysoce pravděpodobně, že v Číně také došlo k mutaci viru do této nebezpečné formy. Za druhé, měli jsme tu už „španělskou chřipku“, nebylo by logické nazvat tu současnou, podobně se projevující, chřipkou čínskou? Odhlédneme-li od ideologie a osobních chutí a nechutí k tomu či onomu státu, z praktického hlediska bude jistě správné vyvinout mezinárodní tlak na Čínu a další asijské země, aby učinily podmínky na svých tržištích hygieničtějšími. Právě z těchto míst se totiž nákaza mohla přenést na člověka a může se to stát znovu, s jinou nemocí.

Odhlédněme také od neprokázaných tvrzení a konspiračních teorií a řekněme si narovinu, že koronavirovou nákazu nikdo nešířil úmyslně a není za ni zodpovědný, jak se nám ti, kteří chtějí přejmenovat už zažitý pojem, snaží přímo či nepřímo namluvit. Mohla snad za nemoc šílených krav Velká Británie?, nebo může snad rovníková Afrika za AIDS? Nebo snad budeme vybíjet netopýry, krávy či primáty jako ty, ze kterých se tyto nemoci přenesly na člověka? To není znakem racionální úvahy, ale tmářství a fanatismu. Právě náboženský fanatismus ve středověku urychlil epidemii moru: Byly vybíjeny kočky jako ďábelská stvoření, takže poté neměl kdo chytat krysy a další hlodavce, kteří přenášeli mor.

Tak či onak, lidové označení „koronavirus“ pro virového původce a chybně i pro nemoc se zkrátka vžilo. Historikové časů příštích budou moci se zájmem bádat nad geopolitickými závislostmi pojmenování této nemoci, úkolem nás všech v dnešních dnech je však nemoci čelit a nezatěžovat se ještě k tomu hádkami o to, jak této metle budeme říkat. Každý den se přesvědčuji, že se nám to daří, že si lidé pomáhají, vycházejí si vstříc a neztrácejí víru. A proto i já věřím, že tuto epidemii brzy porazíme.

Zdroje:

1) https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1996/cislo-2/syfilis-cechach.html

2)https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kalousek-kritika-cinska-chripka-jurecka-rakusan.A200321_132301_domaci_zaz

3) https://www.e15.cz/magazin/100-let-prumyslu-okridleny-sip-se-stal-legendou-1352772

4) https://www.okoronaviru.cz/portfolio/oviru/

Autor: Lukáš Burget | čtvrtek 2.4.2020 16:30 | karma článku: 20.62 | přečteno: 478x

Další články blogera

Lukáš Burget

Podvolení aneb muslimský živel přebírá západní Evropu

Když mazal Lidl kříže na fotkách pro své zboží, bylo to trapným marketingem soukromé firmy, když je kříž vymazán z oficiálního plakátu pařížské olympiády, je to znakem křesťanské kulturní sebevraždy.

6.3.2024 v 15:45 | Karma článku: 37.56 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Lukáš Burget

Středoškoláci by nešli bránit Českou republiku. Ale za co vlastně mají chtít bojovat?

Server Seznam Zprávy přinesl svůj průzkum, dle kterého dnešní středoškoláci většinově odmítají vojenskou službu a dokonce i odmítají účast na obraně České republiky! Tímto skandálním stavem jsme vinni my všichni.

28.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 38.51 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Lukáš Burget

Stíhačky za 150 miliard, tričko za 1968,- Kč, Fialova vláda z levného kraje není

Ovšem z kraje infantilních trapností je. Po úspěchu s Fialovou Nutellou a Rakušanovým klipem "To nebylo dobrý" to zkouší také ministryně Černochová tričkem s obrázkem stíhačky, pardon, "supersonického letounu", jak poučila Babiše.

7.2.2024 v 15:45 | Karma článku: 41.98 | Přečteno: 2435 | Diskuse

Lukáš Burget

Na Rakušana nekřičte. Obviňte ho!

Ministr vnitra Vít Rakušan započal své spanilé jízdy po ČR u piva v Karviné a nesetkal se s vřelým, nýbrž s přímo ohnivým přijetím. Leč občané, nekřičme na něho. Obviňme ho z toho, co osobně i jako člen vlády udělal naší vlasti!

22.1.2024 v 19:22 | Karma článku: 42.05 | Přečteno: 4465 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olga Medová

Útřivé

Nevstoupíš dvakrát do stejné... lavice. Lavice Dejvice, rýmovačka...Budova Fakulty architektury od Aleny Šrámkové. Plně obsazené řady. Přednášející za katedrou. Prezentace s fotografiemi.

18.3.2024 v 23:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Pavel Nitka

Jaký to je milý dědeček aneb Stářím moudrost nezískáš...

Vždyť určitě celý život pracoval, staral se o své blízké, jedl jen kvalitní potraviny a nikdy na veřejnosti nemluvil sprostě. Dokonce i mouchám vyrobil ve své dílně krmítko...

18.3.2024 v 19:20 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 199 | Diskuse

Ján Chomík

U kaderníka

Márne sa snažím spomenúť si, kedy som bol prvýkrát u kaderníka. Je to však pravdepodobne jedna z tých spomienok, ktorú moja pamäť už definitívne pochovala.

18.3.2024 v 18:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Josef Ulman

Ja ně prarassijskij...!

Včera jsem na jednom fóru dostal tip na video nechvalně proslulého Petra Hájka, ve kterém dělá rozhovor s Jindřichem Rajchlem.

18.3.2024 v 10:10 | Karma článku: 20.88 | Přečteno: 513 | Diskuse

Michal Merhaut

František Dvořák – archeologií proti nacistům

Do dveří kolínského muzea vešlo několik mužů, jeden po druhém, s potřebným časovým rozestupem. Hlavní bylo, ničím na sebe nepoutat pozornost okolí. Byl letní podvečer roku 1941.

18.3.2024 v 8:12 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 223 | Diskuse
Počet článků 226 Celková karma 39.85 Průměrná čtenost 2772

Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...